Apple arabaları çok yakında... Reuters, Apple ilk arabasını 2024'te yapmak istiyor

Apple bir kere daha otomobil yapmaya ciddi bir halde bakıyor şeklinde görünüyor. Reuters , apple'ın 2024 seneına kadar bir binek araç üretiminin yanı sıra otonom sistemler ve "çığır açan pil teknolojisi" yaratmaya çalıştığını bildirdi.

Apple arabaları çok yakında... Reuters, Apple ilk arabasını 2024'te yapmak istiyor

Apple bir kere daha otomobil yapmaya ciddi bir halde bakıyor şeklinde görünüyor. Reuters , apple'ın 2024 seneına kadar bir binek araç üretiminin yanı sıra otonom sistemler ve "çığır açan pil teknolojisi" yaratmaya çalıştığını bildirdi. Rapor, hepsinin nasıl bir araya geldiği mevzusunda gayri muayyen - tüm bu teknolojinin apple'ın yapmayı ummuş olduğu ilk binek araca gireceği net değil - ancak apple'ın daha önce bir otomobil yapma planlarını kapattıktan sonra araç üretimini planladığınü gösteriyor. 

Apple arabaları çok yakında...

Apple'ın 2015'e kadar uzanan bir araba geliştirdiğine dair söylentiler var . Sadece 2016 yılında, tam bir otomobilin geliştirilmesinin hurdaya çıkarılması ve apple'ın ekibinin otomobil üreticilerine lisansı verilebilecek yazılımlar sağlamaya yeniden odaklanmasıyla proje önemli ölçüde küçüldü. Geçen yıl apple'ın araba ekibinden yaklaşık 200 kişi işten çıkarıldı.

Görünüşe göre Apple, gerçek bir araç üretme odağını yenilemiş gibi görünüyor - ancak bunun ne zaman (ve olacağına) dair çok fazla belirsizlik var. Reuters , 2024'ün Apple yapımı bir binek araç için üretim hedefi olduğunu, ancak pandemiyle ilgili gecikmeler nedeniyle “2025'e veya sonrasına” geri çekilebileceğini söylüyor. Rapor, Apple'ın çabalarını yalnızca otonom sürüş teknolojisine geri ölçeklendirme şansı hala var, diye uyarıyor.

Rapor, Apple'ın LIDAR sistemleri de dahil olmak üzere kendi kendine sürüş teknolojisinin bazı bileşenlerini sağlamak için üçüncü taraflara güvendiğini söylüyor. Apple'ın pil teknolojisinin, ayrı hücrelere bölmeyerek tüm pil birimine daha fazla kapasite sığdırılmasına olanak tanıyan "tek hücreli" bir tasarıma dayandığı bildiriliyor. Reuters , "potansiyel olarak daha uzun bir menzile" ve daha düşük maliyetlere izin verebileceğini bildirdi.

Apple yorum yapmayı reddetti.

Apple kendi kendine giden bir araba üretmeyi planlıyorsa, yola çıkmadan önce yasal engellerle de karşılaşabilir. Günümüzde reel kendi haline giden araçlar mevcut değil, sadece tesla'daki benzer biçimde bazı otomobiller, belirli durumlarda sürüş için bir aşama gelişmiş sürücü yardımı sunuyor.

Apple, bu ayın adım atarında, sürücüsüz otomobil projesinin kontrolünü şirketin yapay zeka başkanı john giannandrea'ya devretti . Giannandrea, daha önce google'da arama ve suni zeka başkanı olarak çalıştıktan sonrasında, 2018'de siri'de çalışmak üzere devreye alındı .

Daha dün, tayvan'daki economic daily news'ten bir başka rapor , apple yapımı bir arabanın, şayet doğruysa, şaşırtıcı derecede iddialı bir vakit diliminde 2021'de piyasaya sürülebileceğini söylemiş oldu. Macrumors'a gore , 2018'de emin apple analisti ming-chi kuo, 2023 ile 2025 arasında bir otomobilin piyasaya sürüleceğini öngördü . Sadece genel olarak izlenim, apple'ın gerçek bir apple markalı aracın üretiminden ziyade son birkaç yıldır sürücüsüz teknolojiye odaklandığı istikametündedir.