Araç Sigortası Nedir?

Araç sigortasının ne olduğunu ve neden gerekli olduğunu merak edenlere bu yazımızı hazırladık.

Araç Sigortası Nedir?
araç sigortası

Motorlu taşıtlar için hazırlanmış olan poliçeler araç sigortası başlığı altında incelenmektedir. Halk arasında ‘’kasko’’ olarak ve sigortacılıkta kasko sigortası şeklinde de bilinmektedir.

Araç sigortası yapılmış olan taşıtın trafikte veya park halinde herhangi bir kaza yaşaması sonucunda oluşan hasar sigorta şirketi tarafından araç sahibini finansal anlamda desteklemektedir.

Trafik sigortası da araç sigortası kapsamına giren bir başka yan daldır. Trafik sigortasında, araç sahibinin yaşadığı herhangi bir kaza durumunda tutulan tutanakların belirttiği şekle uygun biçimde hatalı tarafın belirlenerek belirli risk faktörlerinin karşılanmasını kapsamaktadır.

Trafik sigortasının karşılamadığı pek çok durumu da kasko sigortası karşılamaktadır.

Kasko sigortası sayesinde araç sahipleri araçlarında meydana gelebilecek herhangi bir poliçe kapsamında olan hasarın meydana gelmesi durumunda kendini finansal bağlamda güvence altına almış olur.

Araç sigortası yaptıran araçlarda hatalı taraf olup olunmamaya bakılmaksızın sigorta şartları yerine getirilir. Bu nedenle araç sigortası yaptıran araçlar her zaman avantajlı konumdadır.