Backlink Oluşturma – Bütçeye Göre Bağlantı Oluşturma (Araçlar + İpuçları)

Backlink oluşturma pahalıdır. Ortalama olarak, kaliteli bir web sitesindeki ücretli bir bağlantının maliyeti 100 ila 500 TL arasındadır. Ve sizin için bağlantıları oluşturması için bir SEO uzmanı kiralarsanız, ayda 2000 ila 10000 TL arasında bir yerde harcama yapmak istiyorsunuz.

Backlink Oluşturma – Bütçeye Göre Bağlantı Oluşturma (Araçlar + İpuçları)

Backlink oluşturma pahalıdır. Ortalama olarak, kaliteli bir web sitesindeki ücretli bir bağlantının maliyeti 100 ila 500 TL arasındadır. Ve sizin için bağlantıları oluşturması için bir SEO uzmanı kiralarsanız, ayda 2000 ila 10000 TL arasında bir yerde harcama yapmak istiyorsunuz. Bazen çok daha fazlası.

Peki ya bu kadar paranız yoksa? Pekala, işe koymaya istekliysen, backlink oluşturma gerçekten çok daha düşük bir maliyetle veya hatta hiç bir maliyetle kurabilirsin. Zamanınız olması ve bu makalede tartışılan birkaç püf noktasını bilmeniz koşuluyla. Zamanınız yoksa çok daha ucuz ve kaliteli backlink satın almayı deneyin.

Backlink oluşturma fiyatlarını bu kadar pahalı yapan nedir?

Yüzeyde, bağlantılar üretmenin kesinlikle hiçbir maliyeti yoktur. Backlink, bir kişinin web sitesindeki küçük bir kod parçasıdır. Peki onları yerleştirmek için neden bu kadar çok para ödemek zorundasın?

Bağlantı oluşturma bir satıcının pazarıdır

Backlink oluşturma fiyatını belirleyen ilk şey, arz ve talep ekonomisidir. Bir web sitesinin barındırabileceği çok sayıda geri bağlantı vardır ve yine de Google’ın algoritmasına doğal görünmektedir. Web sitesi, bağlantı arayanlar arasında gerçekten popülerse, fiyatı artırabilir ve yeterince istekli alıcıları elinde tutabilir.

Yetkili alanların maliyeti daha yüksektir

Etki alanı yetkilisi, etki alanı sıralaması aka bağlantı sıralaması, backlink oluşturma için bir web sitesinin değerini belirleyen bir ölçümdür. İlginç bir şekilde, etki alanı otoritesi resmi bir ölçüm değildir – web sitesi değerlendirmesine yardımcı olmak için SEO araçlarının geliştiricileri tarafından icat edilmiştir. Farklı araçlar puanı farklı şekilde hesaplar, bu nedenle bu tamamen güvenilir değildir ve Google’ın web sitelerini değerlendirme şeklini tam olarak yansıtmaz. Yine de, alan adı yetkisi genellikle geri bağlantı fiyatlarını belirlemek için kullanılır.

Üçüncü taraf hizmetleri önemlidir

Backlink oluşturma, emek yoğun bir süreçtir, bu nedenle genellikle ya üçüncü bir tarafa devredilir ya da SEO yazılımı kullanılarak otomatikleştirilir. Bunların hiçbiri tam olarak ücretsiz değildir, bu nedenle maliyet bağlantı kurma masraflarınıza eklenir.

İçeriği sağlamalısınız

Herhangi bir değerli bağlantı bir tür içeriğe eklenmelidir. İster konuk gönderi, ister inceleme, referans, infografik veya gökdelen makalesi olsun, üretilmesi en az birkaç adam-saat sürecektir. En iyi senaryoda, sadece siz olacaksınız, ancak bazen bir metin yazarı ve bir tasarımcı da tutmanız gerekebilir.

Sınırlı bir bütçeyle nasıl bağlantı kurarsınız?

Diğer herhangi bir iş gibi, bağlantı kurma zamanı para için takas etmekle ilgilidir. Ve paranız eksikse, daha fazla zaman harcayarak bunu telafi edebilirsiniz. İşte bağlantı kurma kampanyanızın maliyetini düşürmek için yapabilecekleriniz.

1. ipucu. Daha az backlink oluşturun

Evet, bağlantı kurma bütçenizi azaltmanın en hızlı yolu, daha az bağlantı hedeflemektir. Sektördeki birçok kişinin düşündüğünün aksine, bağlantı sayısı backlink profilinizde belirleyici faktör değildir. Bağlantıların kalitesi, miktarı çok büyük bir farkla yener. 

John Mueller

Bir web sitesi için neyin alakalı olduğunu, bu bağımsız bağlantıları ne kadar tartmamız gerektiğini ve toplam bağlantı sayısının hiç önemi olmadığını anlamaya çalışıyoruz. Çünkü isterseniz gidip milyonlarca web sitesinde milyonlarca bağlantı oluşturabilirsiniz ve bunların hepsini görmezden gelebiliriz.

Bunun anlamı, muhtemelen Google tarafından göz ardı edilme ihtimalleri yüksek olan yüzlerce, hatta binlerce yarı spam içerikli bağlantı oluşturmak için zaman ve para harcamamalısınız. Bunun yerine, etki yaratacak tek bir bağlantıya gidin, vaktinizi liderinizle bir ilişki kurmak için harcayın ve anlaşmayı tamamlayın.

2. İpucu. SEO araçlarından tasarruf edin

SEO araçları, özellikle bağlantı kurma ve sosyal yardım araçları oldukça pahalı olabilir. Kesinlikle paraya değer, çünkü tüm bağlantı potansiyellerinizi el ile bulmanın ve onlara ulaşmanın bir yolu yoktur. Ancak, piyasada bulunan aletler arasında önemli bir fiyat farkı da vardır.

3. İpucu. Backlink Oluşturma işini kendiniz yapın

Bağlantı kurmayı üçüncü şahıslara yaptırabileceğiniz birçok yol vardır. En temel düzeyde, spam içerikli web sitelerine otomatik olarak yerleştirilen binlerce düşük kaliteli geri bağlantının olması için makul bir miktar ödeyebilirsiniz. Alternatif olarak, bir serbest çalışan veya bir SEO ajansı kiralayabilir ve bağlantılarınızın manuel olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda, her ikisi de ucuz olmayacak bağlantı başına veya aylık ödeme yapmak istiyorsunuz. Ve yine de web sitenize düşük kaliteli bağlantılar kurma riskiyle karşı karşıya kalırsınız, çünkü üçüncü taraflar her zaman en iyi ilginizi çekmez.

Dış kaynak kullanımının gerekli olabileceği zamanlar kesinlikle olsa da, bağlantı kurma kampanyanızı kendi başınıza başlatmanız önerilir. Kampanyanın en başında pek çok düşük asılı meyve olacak ve onları almak için başka birine ödeme yapmak istemezsiniz. Bu meyvelerin ne olabileceğini daha ayrıntılı tartışacağız.

4. ipucu. Acil ağınızla etkileşime geçin

Acil müşteri ve iş ortakları ağınız, geri bağlantıların en doğal kaynağıdır. Tedarikçileri, müşterileri, yüklenicileri ve bağlı kuruluşları düşünün – hepsinin web sitenize bağlanmak için iyi bir nedeni vardır. Bunun da ötesinde, zaten bir ilişkiniz var ve bağlantınızı kurmak çok kolay olurdu ve bu bağlantılar için ödeme yapmanız çok olası değil.

Sadece bir örnek vermek gerekirse deri ürünler yapıp sattığınızı varsayalım. Muhtemelen bir grup yerel tedarikçiniz, size deri, aletler, kimyasallar, ambalaj malzemeleri satan şirketleriniz var, aynı zamanda web sitenizi ve logonuzu kim tasarladıysa, mağazanızı kurmanıza kim yardım ettiyse vb.

5. İpucu. Rakiplerinize casusluk yapın

Bağlantı kurma tekniklerine gelince, açık ara en etkili olanı rakiplerinizi gözetlemektir. Rakiplerinize bağlanan web sitelerini bulmak için özel SEO araçlarını kullanın ve bu web sitelerine kendiniz yaklaşın. Potansiyel müşterileri ararken zamandan tasarruf etmenizi sağlar ve daha yüksek kalitede ve alaka düzeyi yüksek bağlantılar sunar.

6. ipucu. Seçili işletme dizinlerine katılın

SEO’da, iş dizinlerine katılma, diğer adıyla alıntılar oluşturma taktiği, orantısız bir şekilde patladı. Genel olarak amaç, olabildiğince çok alıntı oluşturmaktır, böylece insanlar binlerce iş dizinine katılır veya işi kendileri için yapması için bir ajansa ödeme yapar. Sorun şu ki, bu dizinlerin çoğu ya alakasız ya da ölü ya da spam içerikli ya da yukarıdakilerin tümü. Ayrıca, iş bilgileriniz değiştiğinde ne olur? Binlerce alıntıyı nasıl yönetiyorsunuz?

Bununla birlikte, işletme dizinleri kaliteli geri bağlantı kaynağı olabilir, ancak yalnızca ölçülü olarak. Aramadaki en büyük ve en alakalı işletme dizini olan GoogleMyBusiness listenizi talep ederek başlayabilirsiniz. Ardından, YellowPages ve Yelp gibi birkaç evrensel işletme dizinine katılın. Son olarak, özellikle bulunduğunuz yerde veya iş alanınızda çalışan dizinlere katılın, ancak yalnızca insanlar onları gerçekten kullanıyorsa.

7. İpucu. Geri bağlantı değişimi sunun

Yetki, içerik kalitesi ve web varlığı açısından kendi web sitenize benzeyen web siteleri için, ücretsiz geri bağlantılar elde etmek için bir bağlantı değişimi uygun bir strateji olabilir. Her iki web sitesinin değeri simetrik olduğundan, bu tür bağlantıların atılması biraz daha kolaydır, bu yüzden bu çok büyük bir istek değil.

8. İpucu. Bağlantısız bahsetmeleri bağlantılara dönüştürün

Herhangi bir süredir faaliyet gösteren meşru bir işletme iseniz, web’deki insanların markanızdan bir şekilde bahsetme ihtimali yüksektir. Ayrıca, bu organik sözlerin web sitenize bağlantı vermemesi için de iyi bir şans var – sıradan blog yazarları ve amatör eleştirmenler nadiren bunları düşünüyor. Yani yapabileceğiniz şey, markanızı google’da aratmaktır (yeterince farklı olması koşuluyla), bağlantısız sözlere bakın ve yazarlardan bir bağlantı eklemelerini isteyin.

9. İpucu. Bozuk bağlantıları bulun ve değiştirin

Buradaki strateji, diğer web sitelerindeki bozuk bağlantıları bulmak ve bunun yerine web yöneticilerinden içeriğinize bağlantı vermelerini istemektir. Bu yöntemi etkili kılan, aciliyetidir. Birine, sahip olduğunu bilmediği bir sorunu anlatır ve hemen çözmeyi teklif edersiniz. Bu koşullar altında, web yöneticileri, web sitelerindeki deliği kapatmak için muhtemelen bağlantınızı kabul edeceklerdir.

10. ipucu. Muhabir isteklerine yanıt verin

Muhabirler, bir makale için teklif vermek için her zaman kendi alanlarında uzman olan yeni kaynaklar ararlar. Bazen bu talepler halka açıktır ve HARO hizmeti veya Twitter’daki #journorequest hashtag’i kullanılarak bulunabilir. Ve bir teklif vermeyi ve inmeyi başarırsanız, bazen çok yetkili bir kaynaktan bir geri bağlantı elde etme olasılığınız da vardır.


kaynak: https://sendbacklink.com/tr/backlink-olusturma-butceye-gore-baglanti-olusturma-araclar-ipuclari/