Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahve yapmayı ama köpüklü yapmayı bir türlü beceremeyenlere müjde! Artık herkes köpüklü Türk kahvesi içecek!

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?
Köpüklü Türk Kahvesi

Türk kahvesi bizim bölgemizde yetişen bir bitki olduğundan dolayı değil; pişirme tekniğinden dolayı Türk olarak adlandırılmıştır.

Türk kahvesini köpüklü pişirmek herkesin başarılı olduğu bir konu değildir. Ancak bazı püf noktalarına dikkat ederek pişirdiğinizde normalde yaptığınızdan daha köpüklü bir kahve elde edersiniz.

Türk kahvesi nasıl köpürtülür, diye soran ve bunu hiç ama hiç başaramayanlara kahve makinesi öneriyoruz. Kahve makineleri kendileri tam sıcaklık ayarında olduklarından ve pişirme süresini ayarladıklarından köpüklü kahve pişirirler. Ancak bunu da fazla kaynatmak köpüğün sönmesine neden olur. Kahvenin köpüğü zirvede iken prizden çekebilirsiniz.

Cezve ile yapmak isteyenlere ise soğuk su kullanmalarını öneriyoruz. Su ne kadar soğuk olursa kahve o kadar uzun sürede kaynar. Kahvenin kaynama süresi arttıkça köpüğü de artacaktır. Bu nedenle ocağın en kısık ayarını kullanmalısınız. Köpüğü alıp almamak ve şeker ayarı ise tamamen size kalmış şeyler. Bazı kişiler köpüğü alırken bazıları direk cezveden fincana köpüklü halde döker. Bunun elinizdeki ayarını öğrenmek için birkaç deneme yapmalısınız.