Fortnite: Epic Games, uygulama mağazası yasakları nedeniyle Google ve Apple'a dava açtı

Fortnite yapımcısı Epic Games, Apple ile aynı şeyi yaptıktan saatler sonra Google Play uygulama mağazasında yasaklandıktan sonra Google'a karşı yasal işlem başlatıyor.

Fortnite: Epic Games, uygulama mağazası yasakları nedeniyle Google ve Apple'a dava açtı
Fortnite Epic Games Apple

Apple ve Google, Epic Games'in ödeme sistemlerini atlatmasının ardından satışları kısmaktan kaçınmak için hit oyunu uygulama mağazalarından kaldırdı.

Her iki platform da uygulama mağazalarında standart satın alma işlemlerinin% 30'unu alıyor.

Google, "açık" bir sistem çalıştırdığını ve Fortnite'ı resmi uygulama mağazasına geri getirmek için çalışacağını söyledi.

Android telefonlarda, Google Play dışındaki uygulama mağazaları mevcuttur, bu nedenle Fortnite'ı Epic Games'in kendi başlatıcı uygulamasından ve Samsung Galaxy uygulama mağazasından yüklemek, Apple'ın sisteminden daha az kısıtlayıcı hale getirmek için hala mümkündür.

Ne oldu?

Fortnite'ın en son güncellemesi, tüm oyunculara oyun içi para birimi V-dolarlarında% 20 indirim sağladı - ancak yalnızca Epic Games'e Apple veya Google'ın ödeme sistemlerini kullanmak yerine doğrudan ödedikleri takdirde.

Bu, her iki mağaza tarafından uygulanan kuralları çiğnedi.

Perşembe günü Apple, Fortnite'ı App Store'dan kaldırdı ve yeni oyunculara oyunu yükleme imkanı bırakmadı.

Epic Games, bir polis devletiyle savaşmakla ilgili olarak Apple'ın ünlü 1984 temalı televizyon reklamıyla alay eden bir video yayınlayarak bunun olmasını açıkça beklemişti. Mahkeme belgelerini neredeyse anında yayınladı.

Saatler sonra, uygulama Google Play mağazasından da kayboldu.

Apple ile alay etmek ve desteğini harekete geçirmek için hazırladığı yüksek profilli tanıtım saldırısıyla karşılaştırıldığında Epic, Google konusunda sessiz kaldı.

Resmi olarak, Fortnite yalnızca uygulamanın Google Play'de kullanılamadığını ve "yakında daha fazla bilgi verileceğini" tweetledi .

Mahkemede ne var?

ABD mahkeme kayıtları sisteminde bulunan belgeler, Epic Games'in, tıpkı Apple'a yaptığı gibi, bir California mahkemesinde Google'a karşı şikayette bulunduğunu gösteriyor.

Şikayetin çoğu, Google'ın Apple'a benzer şekilde Play Store'daki satışlardan aldığı zorunlu% 30 kesinti hakkındadır.

Belge, Google'ın sloganının bir zamanlar "kötü olmayın" olduğunu vurguluyor.

"Google, sloganını neredeyse sonradan bir düşünceye indirdi ve tekelleştirmeye başladığı bir dizi pazarda rakiplerine, yenilikçilere, müşterilere ve kullanıcılara kötülük yapmak için boyutunu kullanıyor" diyor.

Epic Games'in telefon üreticisi OnePlus ile oyunlarını cihazlarında "sorunsuz bir şekilde" kullanılabilir hale getirmek için ulaştığı bir anlaşmayı anlatıyor.

"Ancak Google, Epic'in 'Google Play Store'u atlarken' mobil oyunları yükleme ve güncelleme becerisine sahip olmasıyla ilgili Google'ın 'özel endişesini' gerekçe göstererek OnePlus'ı anlaşmadan vazgeçmeye zorladı" dedi.

LG'nin ayrıca Google ile yaptığı sözleşmelerin cihazlarına Epic Games yazılımı eklemesini engellediğini açıkladığını söyledi.

Epic ne istiyor?

Epic Games, mobil uygulama mağazalarını tüm geliştiriciler için daha adil olacak şekilde değiştirmek istediğini söylüyor.

Hem Apple hem de Google mahkeme belgelerinde, kendisi için bir tazminat ödemesi veya daha uygun bir anlaşma istemediğini söylüyor.

Sosyal medya etiketi #freefortnite kullanarak tüketici hakları odaklı bir kampanya başlattı.

Bununla birlikte, Apple ve Google tarafından alınan% 30'luk kesintinin herhangi bir şekilde azaltılması, Epic Games'e büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Mahkeme belgelerinin vurgulanan bir bölümünde Telif hakkıPACER

Bir basın brifinginde şirket, iOS ve Google Play satın alımları hariç olmak üzere toplam 1,6 milyar dolardan (1,2 milyar sterlin) fazla doğrudan ödemeleri işlediğini söyledi.

Ampere'den oyun analisti Piers Harding-Rolls BBC'ye yaptığı açıklamada, şirketin Apple'ın iOS'u gibi mobil platformlarda her ay on milyonlarca dolar kazandığını söyledi.

Google ne diyor?

Google, yaptığı açıklamada, kullanıcıların teknik olarak başka konumlardan uygulama yükleyebileceklerine işaret etti ve Google Play mağazasını kullanmanın bir "seçim" olduğunu söyledi.

"Açık Android ekosistemi, geliştiricilerin uygulamaları birden çok uygulama mağazası aracılığıyla dağıtmasına izin veriyor" dedi.

"Play Store'u kullanmayı seçen oyun geliştiricileri için, geliştiricilere adil olan ve mağazayı kullanıcılar için güvenli tutan tutarlı politikalarımız var.

"Fortnite Android'de mevcut olsa da, politikalarımızı ihlal ettiği için artık onu Play'de kullanıma sunamıyoruz."

Apple ne diyor?

Apple, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Epic, App Store'da on yıldır uygulamalara sahip ve Apple'ın tüm geliştiricilere sağladığı araçlar, testler ve dağıtım dahil olmak üzere App Store ekosisteminden faydalandı.

"Epic, App Store şartlarını ve yönergelerini özgürce kabul etti ve App Store'da böylesine başarılı bir işletme kurdukları için mutluyuz. Ticari çıkarlarının artık onları özel bir düzenleme için zorlamaya yönlendirmesi gerçeğini değiştirmiyor bu yönergeler tüm geliştiriciler için eşit şartlarda bir oyun alanı oluşturur ve mağazayı tüm kullanıcılar için güvenli hale getirir.

"Bu ihlalleri çözmek ve Fortnite'ı App Store'a iade edebilmek için Epic ile birlikte çalışmak için her türlü çabayı göstereceğiz."

Power By: BBC