Göz Yaşartmadan Nasıl Soğan Doğranır?

Soğan doğrarken soğanın içerisinden çıkan birtakım uçucu gazlar gözlerimizin yaşarmasına neden olur.

Göz Yaşartmadan Nasıl Soğan Doğranır?
Göz Yaşartmadan Nasıl Soğan Doğranır?

Soğan doğrarken soğanın içerisinden çıkan birtakım uçucu gazlar gözlerimizin yaşarmasına neden olur. Bu da özellikle aşçılık, yemekhane çalışanı gibi bazı meslek dallarında kilolarca soğan doğramanın gerekli olduğu durumları daha da zorlayıcı kılar.

Göz Yaşartmadan Nasıl Soğan Doğranır?


Peki, göz yaşartmadan nasıl soğan doğranır?
Bunun için size vereceğimiz tekniği denemelisiniz. Bazı insanlar sakız çiğnemek ya da şarkı söylemenin göz yaşlarının miktarını daha da azalttığını belirtir. 
Bunun nedeni aslında soğana bakarken direk gözlerin yanmaya başlaması değildir. Burundan soğandan salgılanan gazları çektiğimiz için gözlerimiz duruma tepki vermektedir.
Şarkı söylemek ya da sakız çiğnemek nefes almayı daha da kısıtladığından bu uygulamaları deneyen bireyler daha az gözlerinin yaşardığını kaydetmektedir.
Çözüm 'nefesinizi tutarak doğramak' ve 'nefes almak için başka bir odaya ya da birkaç adım öteye gitmek' sonra yeniden doğrama işlemine devam etmek.
Soğan doğramaya başlamadan önce derin bir nefes almalı ve soğana yaklaşıldığında mümkün olduğunda burundan kokusu içeri çekilmemelidir. Nefes kontrolü yapıldığında eğer yeterince hızlı davranılırsa mutfakta tek bir damla göz yaşı akıtmadan soğan doğrayabilirsiniz.