Kripto paralara Genel bakış ve kripto paraların çalışma sistemi

Kripto para birimleri, bankalar gibi merkezi otoriteler olmadan dijital ödeme işlemlerini mümkün okayılar. Bu, merkezi olmayan veri yönetimi ve kriptografik olarak şifrelenmiş iletim protokollerinin backyardımıyla yapılır.

Kripto paralara Genel bakış ve  kripto paraların çalışma sistemi
Kripto para

Kripto para olarak da bilinen kripto para, blockchain ve dijital imzalar gibi kriptografik araçlara dayanan dijital ödeme araçlarına verilen uploadır. Bir ödeme sistemi olarak bağımsız, dağıtılmış ve güvenli olmalıdır. Aslında para birimi değiller. 2009 yılında bitcoin halka açıok ilk kripto para birimiydi. 2021'de eight.400'den fazla kripto para birimi kullanımdaydı (ayrıca bkz. Kripto para birimleri listesi). Yaklaşıok 1.000 kişi günlüok 10.000 abd dolarının üzerinde işlem cirosu elde etti bitcoin'in nispeten büyüokay pazar payı nedeniyle, diğer tüm kripto para birimleri "altcoin" olarak da bilinir (burada alt- "bitcoin'e alternatif" anlamına gelir).

Genel bakış
Kripto para birimleri, bankalar gibi merkezi otoriteler olmadan dijital ödeme işlemlerini mümkün okayılar. Bu, merkezi olmayan veri yönetimi ve kriptografik olarak şifrelenmiş iletim protokollerinin backyardımıyla yapılır. Kredinin mülkiyeti, bir kriptolojik anahtara sahip olunmasıyla temsil edilir. Kriptolojik olarak da imzalanan kredi, kendi depolama formu olan blok zinciri biçiminde ortak bir muhasebe sisteminde eşleştirilir. Kural olarak, önceden belirlenmiş sayıda para birimi tüm sistem tarafından ortaklaşa üretilir, üretim hızı önceden belirlenir ve kriptografik üretim türü tarafından yayınlanır veya sınırlandırılır.

Tek bir tarafın para birimlerinin üretimini hızlandıracak, bozacak veya herhangi bir şekilde büyüokay ölçüde okayötüye kullanacak konumda olmaması gerçeğinde, çoğu kripto para birimi ile günlük para arasında temel bir fark vardır. Kripto para birimlerinin merkez bankalarına ihtiyacı yoktur ve bu nedenle herhangi bir yetkiye veya başka bir kuruluşa tabi değildir. Merkezi olmayan yapıları nedeniyle, merkez bankası parasının aksine, kripto para birimleri genellikle para birimini tehlikeye atabilecek ve hatta manipüle edebilecek tek bir başarısızlıokay noktasına sahip değildir. Bununla birlikte, bazı kripto para birimlerinin sahibi tarafından yönetilen, özel, kar odaklı şirketler tarafından merkezi olarak üretildiği için bunun bir perspektife oturtulması gerekir. örneğin ripple labs, kripto para birimi ripple'ın yeni ihraçlarının yüzde eighty'ini elinde tutuyor ve bunları kendi kurallarına göre dağıtıyor.

Kripto para birimleri, trojan horseün baskın olan merkez bankası parası gibi, fiat paradır. Yani, yoktan yaratılmışlardır ve kullanım değerlerinden ayrı olarak, kendilerine özgü veya içsel değerleri yoktur. Bu, yalnızca ticari ortaklar (ödeyenler, alıcılar) arasında olası kullanımlardan ve sonuçta ortaya çıkan avantajlardan kaynaklanan kabul yoluyla ortaya çıkar.

Almanya'da şimdiye kadar yalnızca bitcoin 2013 yasal olarak ve federal hüokayümet tarafından bir "hesap birimi" ve "çadequate taraflı takas çevrelerinde" kullanılabilen bir "özel para" türü olarak kabul edildi. Alman federal mali denetleme kurumu (bafin), bitcoin'i dövizle karşılaştırılabilir bir değer birimi olarak sınıflandırıyor. Nispeten yeni tanınan kripto para bu nedenle ne yasal para ne de e-para, döviz veya türler. İsviçre'de kripto para birimleri de fowlüz devlet tarafından tanınan bir ödeme aracı olarak tanınmıyor; vergi bakış açısından, yerleşik kripto para birimleri genellikle menkul kıymetler gibi muamele görür.

Avusturya finans piyasası denetleme kurulu üyesi helmut ettl'in bir notuna göre, kripto para birimleri söz konusu olduğunda çadequate fazla hile var. Avusturya'daki deneyime ek olarak ettl, tüm i̇lk para tekliflerinin (ico'lar) yüzde 80'inin dolandırıcılıok geçmişi olan etkinlikler olduğu bir abd çalışmasına atıfta bulunuyor.

çalışma şekli
İçsel değeri olmayan bir para birimi, ancak dahil olanlar arasında yeterli düzeyde güven varsa işe yarayabilir. Geleneksel fiat parası durumunda, merkez bankasına güvenilmelidir veya merkez bankası veya ilgili devlet, baskı, güç tekeli ve devlet iktidarı yoluyla nüfusun güvenine veya güvensizliğine bakılmaksızın para biriminin kullanımını zorunlu kılar. Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, yeni sorunlar ve işlemler, genellikle birbirlerine güvenmeyen ve kontrol eden katılımcıların çoğunluğu tarafından onaylanır.

İkili bilgi neredeyse istenildiği zaman yeniden üretilebildiği için, diğer nakitsiz ödeme sistemlerinde olduğu gibi, dolaşımdaki miktarın düzenlenmemiş bir şekilde artmaması sağlanmalıdır. Bu nedenle bir işlem, yalnızca gelenlerin toplamı (bir tutarın düşüldüğü hesaplar), gidenlerin toplamına (bir miktar eklenen hesaplar) eşitse geçerlidir. Tek istisna, gerekli güveni elde etmek için önceden tanımlanmış ve herkes için anlaşılabilir kurallara uyması gereken yeni konulardır.

Regular nakitsiz ödeme işlemlerinde, katılımcının kurallara uyumu izlemek ve uygulamak için bir işletme birimine (banka, kredi kartı şirketi, vb.) güvenmesi gerekir. Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, bu görev ilgili tüm tarafların topluluğuna verilir. Sistemdeki düzeltmeler, ancak dahil olanların çoğunluğunun başvuru yoluyla onaylaması durumunda mümkündür. örneğin, 15 ağustos 2010'da bitcoin ile uyumsuz bir işlem çoğunlukla bir yazılım hatası nedeniyle otomatik olarak kabul edildi. Bu işlem, iki hesapta 184 milyar btc (bitcoin) kredi ile sonuçlandı. Bu, para arzının aniden çoğalmasına ve dolayısıyla mevcut varlıkların şiddetli bir enflasyonuna karşılık geldi. Bu hata, kurallara uygun olmadığı için bu işlemi reddeden yeni, düzeltilmiş yazılımın dolaşıma sokulmasıyla düzeltildi. Bununla birlikte, helloç kimse tüm işlemlerin dağıtılmış veritabanını düzeltemediğinden, hata yalnızca, dahil olanların çoğunluğu yeni yazılımı yeni, daha uzun ve dolayısıyla işlem onayları ile daha yüksek öncelikli bir blok zinciri oluşturmaya yetecek kadar uzun süre kullandığında çözüldü.

Bir şirketin kendisine özel bir rol verdiği, yukarıda belirtilen özel olarak işletilen kripto para birimleri haricinde, ortaklaşa işletilen tabanlar çalışır. Ancak bunu yaparken, bir sonraki temel sorunla karşılos angelesşılır. Geleneksel anlamda demokrasiler, oy haklarının belirli bir grup insana eşit dağılımına dayanır. İnsanlar internette açıokça tanımlanamıyor. Takdire bağlı nedenlerden ötürü, kimlik de istenmez. Bu nedenle kripto para birimleri oy haklarını farklı bir şekilde dağıtmak zorundadır. Ağırlıklı olarak iki ilke uygulanır: çalışma kanıtı (i̇ngilizce iş kanıtı) ve oran kanıtı (i̇ngilizce kanıtı). çalışma yoluyla ispat durumunda, katılımcı aritmetik görevleri çözerek ve böylece kullanılan hesaplama gücünü kanıtlayarak genel sistem üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. Mümkün olduğunca çadequate sayıda görevi çözerek, katılımcı yalnızca sistem üzerinde daha fazla etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda yeni konulardan ve işlem ücretlerinden yararlanma şansını da artırır. Bilgi işlem gücü sağlamaya yönelik bu teşvik, yeterli sayıda katılımcının, sistemi çalışır durumda tutmak için her zaman yeterli bilgi işlem gücünü kullanmasını sağlar. Bu nedenle görevler, sistemin muhasebesini bütünüyle ele alacak şekilde tasarlanmıştır.

Hisse kanıtı ile, kredide halihazırda büyüokay hisseye sahip olan kişi daha fazla etki ve fayda elde eder. Sadece kredi değil, yaşı da değerlendirilir. Bunun bir örneği peercoin'dir. Bu nedenle ortaklaşa işletilen kripto para birimleri, günlüokay fikirden büyüokay ölçüde farklı olan özel bir demokrasi anlayışına dayanmaktadır.

Bir şirketin kendisine özel bir rol verdiği, yukarıda belirtilen özel olarak işletilen kripto para birimleri haricinde, ortaklaşa işletilen tabanlar çalışır. Ancak bunu yaparken, bir sonraki temel sorunla karşılos angelesşılır. Geleneksel anlamda demokrasiler, oy haklarının belirli bir grup insana eşit dağılımına dayanır. İnsanlar internette açıokça tanımlanamıyor. Takdire bağlı nedenlerden ötürü, kimlik de istenmez. Bu nedenle kripto para birimleri oy haklarını farklı bir şekilde dağıtmak zorundadır. Ağırlıklı olarak iki ilke uygulanır: çalışma kanıtı (i̇ngilizce iş kanıtı) ve oran kanıtı (i̇ngilizce kanıtı). çalışma yoluyla ispat durumunda, katılımcı aritmetik görevleri çözerek ve böylece kullanılan hesaplama gücünü kanıtlayarak genel sistem üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. Mümkün olduğunca çok sayıda görevi çözerek, katılımcı yalnızca sistem üzerinde daha fazla etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda yeni konulardan ve işlem ücretlerinden yararlanma şansını da artworkırır. Bilgi işlem gücü sağlamaya yönelik bu teşvik, yeterli sayıda katılımcının, sistemi çalışır durumda tutmak için her zaman yeterli bilgi işlem gücünü kullanmasını sağlar. Bu nedenle görevler, sistemin muhasebesini bütünüyle ele alacak şekilde tasarlanmıştır.

Hisse kanıtı ile, kredide halihazırda büyüok hisseye sahip olan kişi daha fazla etki ve fayda elde eder. Sadece kredi değil, yaşı da değerlendirilir. Bunun bir örneği peercoin'dir. Bu nedenle ortaklaşa işletilen kripto para birimleri, günlük fikirden büyük ölçüde farklı olan özel bir demokrasi anlayışına dayanmaktadır.Yeni sorunlardan daha fazla yararlanma şansına sahip olmak için mümkün olan en yüksek bilgi işlem gücünün kullanılması madencilik olarak da bilinir. Almanca'ya çevrildiğinde, kripto para madenciliğinden de bahsediliyor. Gerçek mallar kripto para birimlerinde alınıp satıldığından ve geleneksel para birimleriyle takas edildiğinden, madencilik için belirlenen aritmetik görevleri olabildiğince verimli bir şekilde çözmek için gerçek bir ekonomik teşvik var. Bu, giderek daha uzmanlaşmış donanımların kullanılmasına yol açtı. Başlangıçta, pc'lerde çalıştıkları için ordinary işlemciler kullanıldı, okayısa süre sonra grafik işlemcileri kullanan uygulamalar ortaya çıktı. Bu arada fpga ve asic tabanlı cihazların ticareti bu amaç için özel olarak geliştirilmiştir. Bu, bilgi işlem gücünde büyüok bir artworkışlos angeles sonuçlandı. örnek olarak, bitcoin'de kullanılan bilgi işlem gücü ocak 2013'ten ocak 2014'e kadar 660 kat arttı. Sıradan bir bilgisayarın bireysel kullanıcısı için, bilgi işlem gücü arasında rekabetin olduğu cazip kripto para birimleriyle yeni sorunlara veya işlem ücretlerine katılmak neredeyse imkansız hale geldi.

Bu etkiye adalet sağlamak için, artan katılımcı sayısı ve moore yasası, kripto para birimleri aritmetik görevler için ayarlanabilir zorluk derecelerine (i̇ngilizce zorluğu) sahiptir. Katılımcılar yalnızca önceden belirlenmiş ve düzenli olarak ayarlanmış bir zorluk seviyesine karşılık gelen çözülmüş görevleri kabul edeceklerdir. Bu, emisyon oranlarının sabit tutulabileceği ve olası manipülasyona dahil olan çabanın artırılabileceği anlamına gelir. İş kanıtı ve hisse sahibi olma ilkeleri de birleştirilebilir. Düşük zorluk seviyesine sahip peercoin çözümlerinde büyüok, mümkün olduğunca eski kredi bakiyeleri sahiplerinin ibraz etmesine izin verilir. Ortaya çıkan yeni sorunların veya işlem ücretlerinin daha yüksek tahsis şansı, bu kripto para biriminin yaratıcıları tarafından bu kredilere bir tür ilgi olarak görülüyor.

Gerçekleştirme
Kripto para birimlerini gerçekleştirmek için onlarca özellik var. çoğu, bitcoin ile benzer ilkeler üzerinde çalışır ve genellikle sadece tasarımın ayrıntılı olarak değişiklik gösterdiği ortak bir yapıya sahiptir. Patentte, vücut aktivite verilerini kullanan wo2020060606 kripto para birimi sistemi advertıyla başka bir yaklaşım benimsenmiştir.

Katılımcıların imzalanmış p2p ağı
Tüm katılımcılar, eşler arası bir ağ aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar. Bir abonenin bu ağa gönderdiği her mesaj, diğer herkes tarafından kullanılabilir. Ancak yayın olarak gönderilmez ancak p2p ağlarında olduğu gibi kademeli olarak aktarılır. Bu ağa gönderilen bir mesaj, tüm katılımcılara bir yayına karşılıok gelir.

Her şeyden önce, her yeni katılımcı bir asimetrik şifreleme sisteminin bir anahtar çifti oluşturur. Genel anahtar, p2p ağı aracılığıyla ve gerekirse başka bir yerde yayınlanır. Gizli tutulan özel anahtar artworkık abonenin işlemler için emirleri kriptografik olarak imzalamasına izin veriyor. Bu sayede her kullanıcı kendisi hesap açabilir. Yeni oluşturulmuş bir hesap olarak, hesabın sıfır kredisi vardır. Yayınlanan anahtar, pratik olarak hesap numarasıdır ve i̇ngilizce'de hesap adresi olarak adlandırılır. özel anahtar, hesap üzerindeki elden çıkarma gücünü güvence altına alır. Her katılımcı prensipte herhangi bir sayıda bu tür anahtar çifti oluşturabildiğinden, bunlar cüzdan advertı verilen bir dosyada saklanır.

Başka bir katılımcı yeni kurduğu hesaba bir miktar switch etmek isterse, hedef hesabın miktarı ve açık anahtarı ile bir switch emri oluşturur ve bu emri gizli anahtarı ile imzalar. Bu sipariş p2p ağı üzerinden yayınlanacak. şimdi ortak muhasebede bir işlem olarak kontrol edilmeli ve onaylanmalı ve arşivlenmelidir.

Her katılımcı, aktarım emrinin gerçekten yasal gönderen tarafından oluşturulup oluşturulmadığını kontrol etmek için genel anahtarı kullanabilir. Bu, üçüncü taraf hesaplarının çalınmasını önler. Daha sonra, gönderen hesabın gerekli krediye sahip olup olmadığını kontrol etmek için önceden arşivlenmiş muhasebeyi kullanabilirsiniz. Bu, bir hesabın fazla çekilmesini veya kredinin iki kez harcanmasını önler. Yalnızca switch emri kurallara uygun olarak kabul edildiğinde, katılımcı bunu muhasebeye girmeye çalışacaktır.

Muhasebe
Bu noktaya kadar, kripto para birimi yalnızca asimetrik kriptografi ile imzalanmış mesajların yayınlandığı bir p2p ağından oluşur. Daha sonra temel okayısım, özel defter tutma şeklidir. Bu, her biri selefine referans veren ve böylece bir zincir, blok zinciri oluşturan veri bloklarından oluşur. Her veri bloğu, ortak defter tutmada yeni bir sayfa oluşturur. Bu defter tutmaya yeni bir blok eklemek isteyen her katılımcı, yeni yapılan teyit edilecek işlemlere ek olarak kendi hesabına da sıfırdan işlem yapabilir. Böylelikle, bu bloğa bağlı ve kurallarda belirtilen yeni sayının okayısmi miktarını alır. Bu nedenle, birçgood enough katılımcı bu tür yeni bloklar oluşturmaya ve yayınlamaya isteklidir.

İlgili yeni sorunları sınırlamak için, bu yeni blokların oluşturulması bir zorluk ile ilişkilidir. Bu amaçla, kriptolojik hash fonksiyonu olarak uygulanan tek yönlü bir fonksiyon bloktan hesaplanmalıdır. Bu karma değerin geçerli bir yeni blok olarak tanınması için genel olarak tanınan bir koşulu karşılaması gerekir. En basit durumda, değer belirli bir sınır değerin altında olmalıdır. Bu sınır değeri ne kadar küçükse, yeni hesaplanan hash değerinin bunun altında olma olasılığı o kadar düşüokay olur. Buna bağlı olarak, böyle bir bloğu oluşturmak daha zordur. Katılımcı artworkıok, hash değeri sınır değerinin altında olan geçerli bir blok oluşturana kadar bloğu değiştirmelidir. Bu amaçlos angeles, her blok, tek işlevi tüm bloğun hash değeri koşulu yerine getirene kadar değiştirilecek olan, nonce adı verilen bir değer içerir. Bu tek yönlü bir fonksiyon olduğundan, gerekli nonce'yi doğrudan hesaplamak mümkün değildir. Bu nedenle zorluk, şans eseri belirlenen eşik değerinin altındaki bir değere ulaşılana kadar değiştirilen blokların karma değerini hesaplamaktır. Diğer şeylerin yanı sıra çeşitli kripto para birimleri hash işlevi olarak kullanılır. Sha-2 (bitcoin, peercoin), sha-3 (copperlark, maxcoin), scrypt (litecoin, worldcoin) ve pow (protoshares) kullanılmaktadır.

Blokların kesintisiz sırasını kurcalamaya karşı korumalı bir şekilde belgelemek için, her yeni bloğun aynı zamanda selefinin karma değerini de içermesi gerekir. Sonuç olarak, bloklar daha sonra kesintisiz, değişmemiş ilişkisi herkes tarafından kolayca kontrol edilebilen bir zincir oluşturur. Kurallara uyan yeni bloklar oluşturmanın yüksek maliyeti, yalnızca yeni sorunların oranını sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda sahtecilik yaratma maliyetini de artworkırır. Bir katılımcı geçerli bir yeni blok oluşturan ilk kişiyse, bunu p2p ağında yayınlayabilir. Diğer katılımcılar bunu kontrol edebilir ve kararlaştırılan kurallara uygunsa, mevcut blok zincirine eklenir ve zincirdeki yeni son blok olarak kabul edilir.

Yeni blokta yer alan işlemler bu nedenle başlangıçta yalnızca bloğu oluşturan bu tek katılımcı tarafından onaylanır. Sadece okısmen inanılırsın. Bununla birlikte, blok diğer katılımcılar tarafından da geçerli olarak kabul edilmişse, oluşturacakları yeni bloklarına bloğun hash değerini gireceklerdir. Katılımcıların çoğunluğu bloğun geçerli olduğunu düşünürse, zincir bu bloktan başlayarak en hızlı büyümeye devam edecektir. Geçerli olmadığını düşünürse, zincir bir önceki bloktan başlayarak büyümeye devam edecektir. Yani bloklar basit bir zincir değil, bir ağaç oluşturuyor. Yalnızca ilk bloktan (oköokay) ağaçta bulunan en uzun zincir geçerli kabul edilir. Sonuç olarak, bu muhasebe biçimi otomatik olarak çoğunluğun geçerli olarak kabul ettiği bloklardan oluşur. Bir kripto para birimini başlatmak için de kullanılan bu ilk bloğa genesis bloğu denir. çoğu durumda, kripto para biriminin işletim yazılımına dahil edilmiştir ve bir öncülün hash değerini içermeyen tek bloktur.

Bir bloğa dayalı olarak yeni bir tane oluşturan her katılımcı, önceki blokları kurallara uygun olarak kabul eder ve onaylar. Mevcut bir bloğa dayalı olarak ne kadar yeni blok üretilirse, burada bulunan işlemler toplu olarak daha iyi doğrulanır ve böylece ağda geri alınamaz şekilde belgelenir. Zorluk seviyesi katılımcılar tarafından kullanılan hesaplama gücüne uyarlanarak, yeni blokların başarıyla oluşturulma hızı ayarlanabilir. Bitcoin ile bu değer 2016 bloklarından sonra ayarlanacak, böylece ortalama olarak her 10 dakikada bir yeni blok beklenebilir. Bu nedenle, ayarlama yaklaşıok olarak iki haftada bir gerçekleşir. Bir işlem yapmak istiyorsanız ve katılımcı ağı tarafından onaylanması gerekiyorsa, yeni bir bloğa girilene kadar ortalama 10 dakika beklemeniz gerekmektedir. Yaklaşık bir saat sonra bu bloğa beş tane daha eklendi. Bu işlemleri sorgulamak isteyen herkes, blok zincirinde alternatif bir geçerli şube oluşturmak için dünya çapındaki diğer tüm katılımcılardan altı kat daha fazla bilgi işlem gücü kullanmak zorunda kalacaktı. Bu, girilen işlemlerin silinmesini veya değiştirilmesini neredeyse imkansız hale getirir.

İşlem ücretleri
Aşırı yükleme (hizmet reddi saldırıları) yoluyla bir kripto para biriminin çalışmasına yönelik saldırılardan kaçınmak için, küçüokay miktarlarda anlamsız transferleri önlemek için işlem ücretleri alınır. Bu işlem ücretleri, yeni bir bloğun yaratıcısının kararlaştırılan miktarın kendi hesabına transferini girmesine izin verildiğinden tahsil edilir. Yeni sayılara ek olarak, işlem ücretleri, yeni blokların oluşturulmasına katılım için bir teşvik sağlar. Artıokay okayârlı yeni konular olmasa bile, katılım için ekonomik bir teşvik oluştururlar.

Blok boyutları sınırlı olduğundan, işlemlerin yeni bir bloğa dahil edilmesi için daha uzun süre beklemesi gerekebilir. İşlemi başlatan kişi bu süreci hızlandırmak isterse, transfer emrine gönüllü olarak artırılmış işlem ücreti girebilir. Diğer katılımcılar daha sonra bu artworkırılmış işlem ücretini kendileri için ayırmak için tercihli olarak bu işlemi yeni bloklarına yerleştireceklerdir.

özet
Merkezi olmayan bir kripto para biriminin işleyişindeki adımlar şunlardır:

Yeni işlemler imzalanır ve tüm düğümlere gönderilir.
Her düğüm bir blokta yeni işlemleri toplar.
Her düğüm, bloğunu doğrulayan nonce'yi arar.
Bir düğüm geçerli bir blok bulduğunda, bloğu diğer tüm düğümlere gönderir.
Düğümler, yalnızca kurallara göre geçerliyse bloğu kabul eder:
Bloğun hash değeri, mevcut zorluk seviyesine karşılık gelmelidir.
Tüm işlemler doğru şekilde imzalanmalıdır.
İşlemler önceki bloklara göre karşılanmalıdır (çift harcama yapılmaz).
Yeni ihraç ve işlem ücretleri, kabul edilen kurallara uygun olmalıdır.
Düğümler, yeni bloklarında hash değerini benimseyerek bloğu kabul ettiklerini ifade eder.
Adımlar örtüşüyor. Sürekli olarak yeni bloklar aranır ve sürekli olarak yeni işlemler oluşturulur. Bireysel düğüm için, yeni bir blok bulma olasılığı, yeni bir işlem eklendiğinde değişmez. Her düğüm, yeni sayıyı almak için kendi genel anahtarını girmeyi tercih ettiğinden, dünya çapında aynı anda üzerinde çalışılan blokların tümü farklıdır.

ölçeklenebilirlik
Sorun
Burada açıklanan türdeki mevcut kripto para birimlerinin kullanımı, pratikte zaman davranışının yanı sıra iletişim ve depolama gereksinimleri ile ilgili sınırlamalarla karşı karşıyadır. Bir transferin veya hesap bakiyesinin güvenilirliğini kendiniz kontrol etmek istiyorsanız, mevcut blok zincirini genesis bloğuna kadar bilmeniz gerekir. Bunu yapmak için, para biriminin p2p ağındaki her katılımcının önceki genel muhasebenin tam bir kopyasını kaydetmesi gerekir. Bir kripto para biriminin elbette z ile aynı konu ile pratik uygulaması. B. Bir kredi kartı, defter tutmayı hızlı bir şekilde yönetilemez oranlara çekecektir.

Karşılos angelesştırma için: en çgood enough devil kripto para birimi olan bitcoin, aralık 2013'te dakikada ortalama 30 işlem gerçekleştirdi. Visa inc., ağustos 2013'te saniyede 47.000 işlem için take a look at edilen bir rezervasyon sistemi ile yaklaşıokay two hundred.000'i karşıl.  A.ştırdı. Nispeten düşüok rezervasyon hacmine rağmen, bitcoin blok zincirinin depolama gereksinimleri 2013 yılında yaklaşıok eight,eight gb artarak 12,6 gb'a yükseldi. [22] her katılımcının aynı koşulları varsayarak ağdan günde yaklaşıokay 24,7 mbyte yüklemesi ve bunları p2p konseptine uygun olarak başkalarının kullanımına sunması gerekecektir.

Yeni bloklar oluşturmak için sınırlı oran ve sürecin belirsizliği, tahmin edilemeyecek kadar uzun onay sürelerine yol açar. örneğin, bitcoin ile zorluk seviyesi, her 10 dakikada bir mümkün olduğu kadar hassas bir şekilde yeni bir blok oluşturmak için yalnızca iki haftada bir ayarlanır. Gerçekte kullanılan hesaplama gücündeki dalgalanmalar ve prensipte bulunan dağılım, işlem onayları için 5 ila 20 dakikalıok bekleme sürelerine yol açar. Bu nedenle daha yeni kripto para birimleri, zorluk seviyesinde değişen ayarlamalarla ve bazen blok oluşturma için artan oranlarla çalışır.

çözüm yaklaşımı
Yaygın bir günlüok ödeme yöntemi için uygulanabilir oranlara ulaşmak için, herkesin aynı şeyi yaptığı p2p yaklaşımından vazgeçilmelidir. Böylelikle muazzam depolama gereksinimi, tüm blok zincirini depolayan tek arşiv sunucuları ile gerçekleştirilebilir. Buna dayanarak, tamamen doğrulama sunucuları, başlangıçta blockchain'i arşiv sunucularından yükleyerek çalışır, ancak işlem sırasında yalnızca bir okısmıyla çalışır. Rezervasyonların gerçek yüokünü üstlenirsiniz. Katılımcılar daha sonra basitleştirilmiş ödeme doğrulaması (spv) için yazılımı çalıştırabilir ve sunuculardan yalnızca kısmi bilgiler alabilir.

Lightning ağı, bitcoin blok zincirindeki bireysel işlemlere dayanır, ancak "zincir dışı" ödemelere izin verir. Herhangi bir işlem, oluşturulduktan sonra bunlar çözülene ve blok zincirine aktarılıncaya kadar ödeme kanallarında gerçekleştirilebilir. Bu ağda, mevcut ödeme kanalları aracılığıyla yönlendirme için p2p yaklaşımını kullanan bir işleme göre önemli ölçüde daha düşük ağ ücretleri vardır.

Uygulamada, sigortaya benzer şekilde, bir switch emrini kontrol eden ve kalan riski sigortalayan hizmet sağlayıcıları da düşünülebilir. Bir müşterinin yalnızca hesap bakiyesini bilmesi gerekir ve blok zincirinin bir kopyası olmadan bir switch siparişi oluşturmak ve dijital olarak imzalamak için özel kripto anahtarlarını (cüzdan) kullanabilir. Perakendeci, doğrulama için servis sağlayıcısına gönderebilir ve diğer nakitsiz ödeme yöntemlerinde olduğu gibi hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilir. Anında ödeme, örneğin bir perakendecinin kasasında bir akıllı telefon ile düşünülebilir. Buna göre, pos terminalleri yakın gelecekte yükseltilecek.

Bununla birlikte, bu yaklaşımlar tekrar bir hizmet katmanının ortaya çıkmasına yol açar ve güvenilir bir üçüncü taraf olmadan var olan orijinal bir para birimi fikrinden vazgeçer. Ancak, bankaların aksine, tüm süreç yine de herkes için şeffaf olacaktır. Daha önce olduğu gibi, bir fırsat görmüşlerse, gerekirse herkes bir arşiv sunucusunun tüm kapsamına erişebiliyordu. Aşağıda açıklanan bölünebilir bloklar konseptiyle, bireysel rezervasyonlar, bir hizmet katmanına güvenmek zorunda kalmadan spv uygulamalarıyla kontrol edilebilir.

Bölünebilir bloklar
Tam selef için hash değeri her blokta saklanırsa, zincirin tamamlandığını kontrol etmek için tam blok da gereklidir. Bu nedenle, her bir rezervasyonla ilgilenmeseniz bile, tüm defter tutma işlemine ihtiyacınız var. Bunu önlemek için karma ağaçlar kullanılır. Tüm blok için bir karma değer belirlemek yerine, tek tek işlemler için karma değerleri hesaplayabilir ve bunları bir karma ağaç olarak düzenleyebilirsiniz. Ağacın oköokünde, tüm işlemleri güvence altına alan bir karma değer elde edersiniz. Bununla, yalnızca öncülün hash değerini, kendi ağacın nonce ve köok hash değerini içeren bir blok başlığı oluşturulabilir.

Sonuç olarak bireysel blok büyür, ancak zincirin devamlılığı artworkıok yalnızca nispeten oküçüok blok başlıkları temelinde kontrol edilebilir. Bu başlıklar bu nedenle kolayca kaydedilebilir ve depolama gereksinimleri, gerçekleştirilen işlemlerin sayısına bağlı değildir. Bitcoin ile, her 10 dakikada bir eighty bayttır, yani yılda yaklaşıokay 4 mb.

Bu nedenle blok zinciri, ilk başta yalnızca oköklerin ve zincirlemelerinin ilgi çekici olduğu bir dizi karma ağaçtır. Bir spv uygulaması tek bir işlemi kontrol etmek isterse, işlemin karma değerini oköke kadar bu alt ağacın değerlerini kullanarak kontrol edebilmek için yalnızca ilgili alt ağaca ihtiyaç duyar. Tam doğrulama sunucusuna veya alt ağacın elde edildiği arşiv sunucularına güvenilmeye gerek yoktur. Karma değerleriyle, alt ağaç, bireysel işlem ile gönderildiği bloğun blok başlığı arasındaki doğrulanabilir bağlantıyı temsil eder.Bu yöntem, bir rezervasyonun geçerliliğinin geri kalanını yapmak zorunda kalmadan çadequate az çabayla kontrol edilmesini sağlar. Muhasebe bilir. Bu nedenle, bir spv uygulaması, ödemeleri almak için asgari çözümdür.

Nispeten küçüokay blok başlıkları, özel donanımın madencilik için son derece verimli kullanılmasının nedenlerinden biridir. Her yeni nonce için, tüm bloğun değil, sadece okayüçüokay blok başlığının hash değeri hesaplanır. Bu nedenle bellek gereksinimi çadequate düşüktür. Bu, scrypt gibi daha yeni hash işlevlerinin, bellek gereksinimini yapay olarak artırarak ve böylece özel donanımın para birimi üzerindeki etkisini azaltarak kaçınmaya çalıştığı şeydir.

Madencilik havuzları
Bir kripto para birimine olan ilginin artmasıyla birlikte yeni konulara dahil olmak isteyenlerin sayısı da doğal olarak artıyor. Bireysel katılımcı, diğer tüm katılımcıların artan bilgi işlem gücüyle rekabet eder. Ek olarak, faiz arttıokayça, para biriminin değişim değeri de artar. Bu, yeni bloklar için yeni konuların gittikçe daha değerli hale gelmesine ve aynı zamanda bunları tek bir katılımcı olarak ele alma olasılığının gittikçe azalmasına neden oluyor.

Motivasyon açısından, madencilik havuzları piyango sendikalarıyla karşılos angelesştırılabilir. Birkaç katılımcı, okayâr şansını artırmak için birlikte yatırım yapar ve ardından bunu kendi aralarında paylaşır. Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, karı daha sonra paylaşmak için hesaplama gücü birleştirilir (yeni sorunlar, işlem ücretleri).

Merkezi bir hizmet sağlayıcı, katılımcıların kendisine kaydolmasına izin verir. Katılımcılar, özel uygulamalarla hizmet sağlayıcıya kendi bilgi işlem güçlerini sunarlar. Bu, yeni bir blok belirler ve aranacak nonce aralıklarını bireysel katılımcılara atar. Sonuç olarak, herkes tek bir düğümün normalde çözmeye çalışacağı aynı hassle üzerinde paralel olarak çalışır. Bir katılımcı geçerli bir bloğa yol açan bir nonce bulursa, blok yayınlanabilir ve kar bölünebilir.

Tüm katılımcılar aynı blok üzerinde farklı nonce değerleriyle çalıştığından, arama alanı katılımcılara dağıtılır ve böylece arama ortalama olarak çgood enough daha hızlı başarılı olur. Kazançlar için hedef hesap zaten blokta bulunduğundan ve adres değiştirilirse hash değeri kaçınılmaz olarak değişeceğinden, bir katılımcının kendisi için başarılı bir yeni blok ayırması imkansızdır. Karma ağaçlı bölünebilir bloklar kullanılırsa (yukarıya bakın), yeni bloğun işlemleri genellikle bireysel katılımcı tarafından da bilinmez. Yalnızca yeni blok başlığı için şablonu alır ve eşleşen nonce'yi arar.

Her katılımcı (düzenli olarak veya yeni bir blok bulunduktan sonra) kendi en iyi şansını bildirirse, madencilik havuzunun operatörü bunu, ilgili katılımcı tarafından fiilen gerçekleştirilen hesaplama gücünü tahmin etmek için kullanabilir. Bunu yapmak için, toplu olarak işlenen blok başlığına nonce ekler ve hash değerini hesaplar. Bu ne kadar oküçükse veya mevcut zorluk seviyesine ne kadar yakın olursa, kullanılan bilgi işlem gücü o kadar yüksek olur. İş kanıtı görevinin istatistiksel yayılımından dolayı, bu tahmini hesaplama gücünün birkaç işlenmiş yeni blok üzerinden ortalaması alınmalıdır. Gerçekte gerçekleştirilmemiş bilgi işlem gücünün sahtekarlıok iddiası büyük ölçüde hariç tutulmuştur. Kâr, gerçekleştirilen hesaplama gücüyle orantılı olarak katılımcılar arasında paylaştırılabilir.

Madencilik havuzları, katılımcılar kontrolü kaybettiğinde sorunlu hale gelir. Birçok havuzun api'si, katılımcının, operatörün genel halk için onayladığı işlemleri yeni blokla kontrol etmesine izin vermez. özellikle, katılımcılar yalnızca blok başlığının şablonlarını alırsa, kontrol mümkün değildir. Bu, havuzun operatörünün yalnızca bilgi işlem gücünü katılımcılardan almakla kalmayıp aynı zamanda çoğunluk oy haklarını da aldığı anlamına gelir. Bu, bilgi işlem gücüne dayalı demokrasi ilkesinin altını oyar. Mecazi anlamda, bir madencilik havuzundaki katılımcı, oy pusulasını operatöre açık hale getirir (bkz. Riskler, hesaplama gücüyle çoğunluk kararı).

Bilgilendirici kendi kaderini tayin
Kripto para birimleri bir kamu muhasebe sistemi ile çalışır. Para birimi tanıtıldığından beri her katılımcı tüm işlemlere engelsiz erişime sahiptir. Banka ve dolayısıyla bankacılıok sırrı yoktur. Bununla birlikte, bir banka olmadan, bir katılımcıyı kişi olarak kaydeden bir örnek yoktur. Herkes bir anahtar çifti oluşturabilir ve ödeme işlemlerine katılmak için genel anahtarı kullanabilir. Bu genel anahtar, katılımcının takma adıdır. Bu nedenle, burada açıklanan biçimdeki kripto para birimleri, doğaları gereği zaten takma adla anılmıştır. Almanya'da, hizmet sağlayıcılar, telemedia yasası'nın 13 (6). Bölümü uyarınca "telemedia kullanımını ve ödemesini anonim olarak veya takma adla mümkün okılmak" ile yükümlüdür. Bir kripto para birimi, yapımı yoluyla bu gereksinimi zaten karşılamaktadır.

Bununla birlikte, takma adlar bir kişiye atamanın başka bir şekilde gerçekleştirilmesine karşı koruma sağlamaz. Doğası gereği, ödeme işlemleri genellikle teslimat adresi, e-posta adresi veya benzer bilgiler gibi ek bilgiler sağlamakla ilişkilendirilir. Böyle bir durumda bu kişinin tüm rezervasyonlarının tüm geçmişinin açığa çıkmasını önlemek için, her katılımcı herhangi bir sayıda anahtar çifti ve dolayısıyla takma adlar oluşturabilir. Burada wikipedia'da ve diğer ağ hizmetlerinde bir çorap kuklası olarak istenmeyen ve bazen sistematik olarak takip edilen şey, kripto para birimleri için everyday durumdur. Ancak bununla anonimlik sağlanamaz.

Anonimleştirme
ödemelerin izlenebilirliğini önlemek için hesaplar, gelen ve giden işlemler arasındaki bağlantının tespitini mümkün olduğunca zorlaştıracak şekilde işlemlerin kendileri üzerinden işlenmesine imkan veren bir hizmet olarak sunulmaktadır. Bu, bir yandan birçgood enough katılımcının ödeme emirlerini aynı hesap üzerinden işlediği ve yalnızca operatörün gelen ve giden işlemler arasındaki bağlantıyı bildiği için elde edilir. Korelasyonları önlemek için hizmet kullanıcısı ek önlemler isteyebilir. ödeme, örn. B. Ertelenmesi, okısmi miktarlara bölünmesi ve / veya birkaç alıcı hesabına dağıtılması (bunlar da aynı kişiye ait olabilir). Bu tür hizmetler, bir karıştırma hizmeti olarak veya kara para aklamanın gerçeklerine dayanarak, bir çamaşırhane hizmeti olarak da adlandırılır.

Ana dezavantaj, bu hizmetlerin operatörlerine hem anonimleştirme hem de ödemenin fiilen yürütülmesi açısından güvenilmesi gerektiğidir. Yine bir bankaya benzer şekilde güvenilmesi gereken bir merkezi hizmet var. Bu, kripto para biriminin temel kavramına aykırıdır. çamaşırhane hizmetleri, bir kripto para birimindeki katılımcılar topluluğu için merkezi olmayan bir hizmet olarak da uygulanabilir. Taahhüt prosedürleri, kriptografik biriktiriciler ve sıfır bilgi kanıtı ile, üzerine meblağların yatırılıp anonim olarak toplanabileceği bir tür dijital ilan panosu oluşturulabilir. Yatırılan miktarların duyuru panosundan kaldırılmasını önlemek için, kripto para biriminin muhasebesi ile aynı şekilde kendi kendine organize edilmesi gerekir. Bülten panosu bu nedenle orijinal kripto para birimine bir tür anonim paralel para birimi olarak görülebilir ve muhasebesine entegre edilebilir. Kripto para birimlerinin anonimliği ve buna bağlı kara para aklama riski, fatf tarafından kripto para birimlerindeki işlemleri daha iyi anlayabilmek için seyahat kuralını uygulamaya koyma önerilerine yol açar.

Zerocoin
Başlangıçta bitcoin protokolünün bir uzantısı olarak tasarlanan zerocoin kavramı, anonim bir paralel para birimi olarak dijital bir bülten panosunun yaklaşımını izler. Bu uzantı bitcoin topluluğu tarafından aylarca kabul edilmedikten sonra, geliştiriciler onu muhtemelen [eski] mayıs 2014'te bağımsız bir kripto para birimi olarak çalıştırmaya karar verdiler.

Katılımcılar anonim olarak bülten tahtasına kredi olarak para yatırabilirler. Bu miktarı daha sonra anonim olarak ilan panosundan çekmeyi mümkün kılan bir sır saklıyorlar. Sonuç, aralarında fark edilebilir bir bağlantı olmaksızın bir hesaptan diğerine yapılan bir işlemdir. Anonim bir işlem süreci:

Rastgele bir s seri numarasının oluşturulması ve bunun bir taahhüt prosedürü yardımıyla kriptografik olarak belirlenmesi. Saklanan seri numarasını s yalnızca eşleşen rastgele sayı z'ye sahip olanlara gösteren bir c taahhüdü elde edilir.
Yeni oluşturulan taahhüt c, artworkık karşılıokay gelen miktarla birlikte ilan tahtasına yerleştirilmiştir.
Tutarı duyuru panosundan bir hesaba geri göndermek istiyorsanız, önce taahhüt edilen tüm taahhütlerin miktarına bakarsınız ve aşağıdaki ifade için etkileşimli olmayan bir sıfır bilgi kanıtı oluşturursunuz:
Tüm c'lerin kümesinde bir c biliyorum ve bu taahhüdü s seri numarasına açmak için gizli z değerini biliyorum.
Bu sıfır bilgi kanıtı, seri numarası s ile birlikte yayınlanır (tercihen tor gibi anonim bir iletişim kanalı aracılığıyla).
Diğer katılımcılar kanıtları gözden geçirirler ve s'nin değerinin fowlüz kullanılmadığını kontrol ederler.
Test olumlu ise, katılımcılar kanıtı gönderen kişinin ilgili tutarı ilan panosundaki herhangi bir pozisyondan hesabına aktarmasına izin verir.
Sıfır bilgi ispatı kullanılarak, ne ilgili c taahhüdü ne de karşılıokay gelen z değeri biliniyor.

Tehlikeler ve eleştiri
Yazılım hatası
Yazılımla çalışan tüm sistemler gibi, kripto para birimleri de yazılım hatalarından güvenli değildir. örnekler:

15 ağustos 2010'da 184 milyar btc'nin (helloçbir zaman 21 milyon btc'den fazla olmamalı) transferi, aritmetik bir taşmaya dayanıyordu.
11 mart 2013'te bitcoin blok zinciri, farklı katılımcı grupları tarafından geçerli olduğu bulunan iki şubeye ayrıldı. Dolayısıyla tutarsız bir muhasebe söz konusuydu. Nedeni, yeni bir yazılım sürümünün istenmeyen bir uyumsuzluğuydu. Bu, kurallara uymadığı için eski sürümler tarafından reddedilen bloklar oluşturdu. Olay aynı zamanda madencilik havuzları veya yüksek performanslı donanım operatörlerinin para birimi üzerindeki özel etkisinin kanıtıdır. Düzeltilmiş bir sürüm mevcut olana kadar okısa sürede eski sürüme geçmeniz istendi.
şimdiye kadar, bitcoin ile ilgili tüm olaylar, yazılım düzeltmeleri ve dahil olanların işbirliğine dayalı davranışları yoluyla çözülebilir. Bununla birlikte, bunun tüm kripto para birimleri için ve her zaman için geçerli olacağına dair bir garanti yoktur. Bu şekilde görüldüğünde, başlangıçta tek bir başarısızlık noktasının var olmadığına dair yapılan açıklama da perspektife oturtulmalıdır. Bir kripto para birimi neredeyse yalnızca tek bir kaynak koddan yazılımla çalıştırılıyorsa ve bağımsız uygulamalar yoksa, bu kaynak kodu tek bir hata noktasını temsil eder.

özel donanım
Yeni sorunları elde etmek için özel donanımın yoğun kullanımı, bunlar için genel rekabeti büyük ölçüde bozucu bir etkiye sahiptir. Bitcoin ile küresel hash oranı şu anda 1.Three eh / s civarında, yani saniyede 1.3 trilyon hash fonksiyonu hesaplaması. Kesin değer güçlü dalgalanmalara tabidir.Btc madenciliği giderek daha fazla kârsız hale geldiğinden, becerikli iş adamları artworkıokay donanımlarını kiralanabilir madencilik bilgi işlem gücü olarak sunuyorlar. Yeni tasarlanmış kripto para birimleri söz konusu olduğunda, özel donanımın etkisini azaltmak için giderek daha fazla girişimde bulunulmaktadır. Bunun için yüksek bellek gereksinimleri (scrypt) nedeniyle donanım maliyetlerini artworkıran karma işlevler kullanılır veya bunları gpu'lar ve fpga'lar için mümkün olduğunca uygun olmayacak ve asic'ler için mümkün olan en yüksek maliyete neden olacak şekilde tasarlamaya çalışılır. (pow).

Hesaplama gücüyle çoğunluk kararı
Bilgi işlem gücündeki çoğunluk oyu nedeniyle, bu tür kripto para birimleri, bilgi işlem gücünün yüzde 51'ini oluşturmayı başaran kuruluşlar tarafından manipüle edilme riskine maruz kalıyor. Bu bağlamda% 51'lik bir saldırıdan söz ediliyor. Madencilik havuzu ghash.Io, ocak 2014'te bitcoin madenciliğinde okısaca yüzde 42'ye ulaştı. Toplamda yaklaşık yüzde fifty eight olan iki madencilik havuzu ghash.Io (yaklaşıokay yüzde 34) ve btc guild (yaklaşık yüzde 24) şu anda bitcoin'i kontrol edebilecek (19 ocak 2014 itibariyle). Para biriminin kontrolünü dünya çapındaki çadequate sayıda cpu üzerinde eşit olarak dağıtma iş kanıtı konseptinin orijinal fikri bu nedenle başarılı olamadı.

Veri kaybı ve hırsızlıok
Bazı kripto para birimleri, yeni sorunların önemli kısımlarının kurucular tarafından zaten yapılmış olması (i̇ngilizce önceden may alsoınlanmış) veya en yüksek getirili başlangıçlar uzun süredir yeterince duyurulmamış olması nedeniyle kamuoyuna haksızlık ediyor. çoğu zaman, başlangıç ​​aşamasındaki katılımcılara, sözde erken benimseyenler, özellikle uygun koşullar sağlayan kurallar bile vardır. Kurucular kendi kendilerine hizmet etme niyetiyle suçlanırlarsa, bu tür kripto para birimleri aynı zamanda scamcoin olarak da adlandırılır.  bununla birlikte, saf bir değişim para birimi olarak planlanan ripple örneğinde olduğu gibi, ön madencilik de konseptin açıokay bir şekilde belgelenmiş bir parçası olabilir.

Başlangıçta deneysel olarak düşünülen bitcoin'de bile, başlangıç ​​zamanından itibaren dengesizlikler vardır. Bitcoin, tüm bitcoin'lerin yarısının (yani 10,five milyon) ilk 210.000 blokla (yani yaklaşıok dört yıl içinde) çıkarılacağı şekilde tasarlanmıştır. 28 kasım 2012'de bu bloğa ulaştığından beri, yeni sayı yarıya indirildi ve aynı şekilde her dört yılda bir yarıya indirildi. O gün, tüm bitcoinlerin yüzde 1'inin biraz üzerinde olan 111.111 btc bakiyesine sahip tek bir hesap vardı.

Bir yıl sonra, aralıokay 2013'te, forty seven hesabın ihraç edilen 12 milyon btc'nin yüzde 28,nine'una sahip olduğu bulundu. Diğer 880 hesap yüzde 21,five'e sahip. O zamana kadar çıkarılan bitcoin'lerin yarısı bu nedenle maksimum 927 hesapta bulunuyor. Başka bir 10.000 hesap başka bir yüzde 25'e sahiptir, böylece kalan yaklaşık 1.000.000 hesap kalan çeyreği paylaşır.

Fiyat dalgalanmaları ve fiyat manipülasyonu
Oküresel olarak işletilen kripto para birimlerinin nispeten birkaçı regular para birimlerinde alınıp satılabilir. Genellikle yalnızca diğer kripto para birimlerinde işlem görebilirler. Kural olarak, bankalar borsa sunmuyor.

Dönüştürülebilir olan bu kripto para birimleri yüksek oynaklıkları nedeniyle riskli olabilir ve pompalama ve boşaltma saldırıları için potansiyel bir hedef teşkil edebilir. Merkez bankası parası ile verilen piyasanın imkânı olmayan büyük dağıtılmış makineler olarak bir ödeme aracı olarak hizmet edeceklerdir. Tepki vermek için, istikrarlı bir para birimi sağlamaya pek uygun değiller. özellikle nispeten düşüokay hacimler durumunda, kripto para birimleri, geleneksel para birimleriyle istikrarlı döviz kuru sistemlerinin olası görülmediği bir spekülasyon nesnesini temsil eder.

Genellikle oldukça düzensiz dağılımlar (yukarıya bakın), bu bağlamda döviz kurunun yerleşik para birimlerine karşı istikrarı için bir tehdit oluşturur.çadequate az kişi para biriminin çok büyüok kısımlarına sahipse (bitcoin ile, yaklaşıok 1000 kişi bunun yarısına sahiptir. Para birimi), döviz kuru, bu insan grubunun yalnızca bir okayısmı onunla aktif hale gelir gelmez önemli ölçüde etkilenir. Bu insanlar bunu, daha önce bir "pompa" olmadan bir "boşaltma" yapmak için kullanabilirler, ancak aynı etkiyle.

Kripto para birimi yalnızca kendi varlığını güvence altına alır. Hangi kredinin hangi anahtara ait olduğunu belgeler, yeni sorunları sınırlar ve düzenler ve çifte harcamaları önler. Döviz kurları tamamen bu sistemin dışında doğar. Diğer (özellikle geleneksel) para birimleri karşısındaki döviz kuru bilgileri, tüccarlardan veya borsalardan gelen bilgilerdir ve prensip olarak manipüle de edilebilir. özellikle, kripto para biriminin bu oranda takas edileceğine dair bir garanti sunmazlar.

Kaynak tüketimi
Bazı kripto para birimleri (bitcoin gibi), ağ katılımcılarının bilgi işlem gücü sağlamak için para birimleri ile ödüllendirildiği sözde bir çalışma kanıtı prosedürü kullanır. Bu, ör. B. Bir işlemin işlenmesi için yeni oluşturulmuş birimler veya "ödeme" olabilir. Bir katılımcının bilgi işlem gücü ne kadar yüksekse, ödül de o kadar muhtemeldir. Bu, katılımcılar arasında, daha fazla ödül almak için ağın toplam hesaplama gücündeki paylarını artworkırmaya çalıştıkları bir rekabet yaratır. Daha yüksek bilgi işlem gücü, daha yüksek kaynak tüketimine yol açar (örneğin, elektrik veya ek donanım); 2018 yılında, bitcoin madenciliğinin elektrik tüketiminin tek başına danimarka'nın elektrik tüketiminin çok üzerinde olduğu hesaplandı.

örneğin bitcoin, işlem zincirinin yaklaşıok olarak sabit zaman aralıklarında güncellenmesi gerçeğine dayanır. Bunun için bir çalışma kanıtı sağlanmalıdır, bu durumda seçilen bir kriptografik sorunun çözümü ortalama olarak istenen zaman aralığı kadar uzun sürer. Ağın genel bilgi işlem gücü rekabet nedeniyle - ve ayrıca yeni girişler nedeniyle - arttığından, sorunun zorluğu, bir çözüm bulmak için geçen sürenin aynı kalması için sürekli olarak artırılmalıdır. Bilgi işlem gücündeki bu artış, daha fazla bilgi işlem gücü için yapılan ek harcamaya okayıyasla ödül hala ekonomik göründüğü sürece devam eder.

İş kanıtı süreci yerine kripto para birimleri, ör. örneğin, evidence-of-stake yöntemini kullanmak ve "madencilik" ten tamamen kaçınmak çgood enough daha düşüok bir enerji tüketimine sahiptir. Bunlar, örneğin, ripple (xrp), ama aynı zamanda (piyasa değeri ile ölçülür) gibi "daha küçük" kripto para birimlerini içerir. B. Kullanıcı toplulukları için doğal kaynakların korunmasının açıok bir hedef olduğu nano ve evergreencoin (egc).

çeşitli
Kriptolojik güvenlik: bir kripto para biriminin güvenliği, esasen içinde kullanılan prosedürlerin güvenliği ile belirlenir. örneğin, sha-2, sha-1'e yönelik bilinen saldırılara yanıt olarak geliştirilmiştir. Benzer bir şeyin sha-2 veya başka bir hash işlevi ile tekrarlanması durumunda, buna dayalı kripto para birimleri manipüle edilebilir.

Güvenilirlik: birçadequate kripto para birimi, kayda değer bir teknik ilerleme olmaksızın mevcut para birimlerinin yalnızca biraz farklı kopyalarıdır. Rapçi kanye west'in bahsettiği "coinye west" örneğinin gösterdiği gibi, bazı durumlarda bunlar ciddiye alınmaz.

Düzenleyici makamlar: bazı ülkelerde, düzenleyici makamlar kripto para birimlerinin kullanımına karşı konuştu ve bazı durumlarda kullanımlarını önlemek için özel düzenleyici önlemler aldı. 2018'de buenos aires'te düzenlenen g20 zirvesinde, kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadeleye yönelik kripto varlıklarının fatf standartlarına uygun olarak düzenlenmesine ve gerekirse daha fazla önlem alınmasına karar verildi. Almanya'da, kripto saklama işlemleri 2020'den itibaren denetime ve dolayısıyla bafin'in denetim yetkisine tabi olacak. Bankacılıok kanunu'nda kripto değeri teriminin uygulanmasına ilişrelations makalede ve kripto saklama hakkındaki genel bakış makalesinde daha fazla bilgi bulunabilir. Cdu mep üyesi stefan berger, facebook para birimi libra'ya güvenli bir alternatif sunabilmek için bir avrupa stabilcoin geliştirilmesini savunuyor. Berger, kripto varlıkları için düzenleyici bir çerçeve oluşturacak avrupa kripto varlıok piyasaları raporundan (mica) sorumlu olacak. Kwg'de yapılan değişikliğin bir sonucu olarak, kripto hizmet sağlayıcıları kara para aklamayı önleme yasası (örneğin bölüm 2 (1) no. 1 veya 2 gwg) kapsamında yüokayümlüdür. Almanya'daki uygulama durumu ile ilgili olarak, toplanması gereken bilgiler doğal gaz yasası 11–13. Bölümlerde bulunabilir. Bunlar genellikle bir iş ilişkisi kurmadan veya bir işlem gerçekleştirmeden önce alınmalıdır. Mevcut bir iş ilişkisi dışındaki işlemlerde bile (bölüm 10 (three) no. 2 doğal gaz yasası), özen yükümlülüğü ve / veya kimlik görevi helloçbir işlemin alıcısına uygulanmaz. Teknolojiye özgü bilgiler birdüz elde edilecek kimlik özellikleri için herhangi bir gösterge sağlamamaktadır. Uygulamada, kripto değerlerinin guysşe ve cari işlem akışlarını kontrol etmede zorluklar vardır, çünkü kullanıcılar gizlilik (veya kara para aklama) nedenleriyle işlem akışlarını gizlemek için çeşitli teknik hizmetleri kullanabilir.

Ters i̇braz: i̇şlemler geri alınamaz olduğundan, ters ibraz ödeme yöntemleri (otomatik ödeme, kredi kartı, paypal vb.)

Reklam yasakları: google (mart 2018'den itibaren) ve facebook (ocak 2018'den itibaren) kripto para birimleri için reklamları yasaklamaktadır. Spekülatif yapı ve sahtekarlıokay internet siteleri hakkındaydı. Bu, kripto para birimleri için yapılan reklamların i̇nternet'teki en büyüok iki reklam platformunun dışında bırakıldığı anlamına gelir. Ancak 2018 sonbaharında google'ın yasağı okayısmen yeniden kaldırıldı. O zamandan beri, sertifikalı reklamcılar belirli ülkelerde kripto para birimlerinin ve kripto ile ilgili finansal hizmetlerin reklamını tekrar yapabilirler. Ico'lar için reklamlar hala hariç tutulmuştur.

Devlet para birimi olarak kripto para birimi: devletin kripto para birimi petro sözde piyasaya sürüldüğünde, devlet propagandası venezuela'yı "dünya lideri" olarak tasvir etti. ülkenin fiili iflası sırasında, ulusal para birimi olan venezuela bolivarı tüm güvenini yitirmişti. Muhtemelen bu, hükümetin diğer kripto para birimlerini yerinden etme girişimiydi; bunlar, venezuelalıların bir yandan ulusal para biriminden ve hiper enflasyonundan kaçma, diğer yandan da yurtdışına kaçan venezuelalılardan para almaları için açıok bir olasılıktı, bu arada ülkede serbestçe konvertibl para birimleri yasaklandı.

Diğer ülkeler bir devlet kripto para birimi konusunu tartışıyor. Bunlar arasında fedcoin'li abd, rusya, türkiye [69] ve adaptasyon üzerinde iddialı bir şekilde çalışan teknoloji meraklısı estonya yer alıyor.

Rusya, yaptırımların üstesinden gelmek için bir kripto para biriminin getirilmesiyle oynuyordu, ancak rus merkez bankası, ruble için bir kripto para biriminin kullanılmasının rublenin istikrarı için çadequate riskli olduğunu gördü. Bunun yerine rusya, venezuela'yı venezuela'nın kaybedecek hiçbir şeyi olmadığı advertımını atmaya teşvik etti.

Dünya bankası ve imf'den coin öğrenmek: birleşmiş milletler'in iki uzman kurumunun ilk kendi kripto para birimi bir ödeme aracı olarak tasarlanmamıştır, ancak mastering coin dahili öğrenme ve araştırma amaçları için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, ilerleme, siyaset ve toplumdaki geleneksel aktörlerin dijital para birimlerine büyüok bir potansiyel atfettiğinin bir başka kanıtıdır.

Fidye talepleri: uluslararası olarak, 2019'un başından itibaren kripto para birimleri aracılığıyla "zaten daha sıokay" fidye talepleri vardı. 9 ocak 2019'da biri norveç'te monero para birimiyle ilk kez tanındı.