SEO Nedir = Arama Motoru Optimizasyonunun Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

SEO, web sitesindeki trafiği artırmanın bir yoludur. Google, Yahoo, Bing vb. Arama motorlarında arama sonuçları arasında sıralamanızı yükseltmek için kullanılır. SEO yapabilen kişi arama motoru optimize edici olarak bilinir.

SEO Nedir = Arama Motoru Optimizasyonunun Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

SEO yani arama motoru backlink optimizasyonunun yönlerinden biri, kullanıcılar sitenize reklamlara tıklayarak yönlendirildiğinde oluşan ücretli trafik yerine organik trafiği çekmenize izin vermesidir. Dışarıda birkaç arama motoru var, ancak insanların çoğu Google'ı kullandığından, SEO hizmetleri daha çok Google'a odaklanıyor.

Arama Motoru Optimizasyonu nasıl çalışır?

İnsanlar bir şey aradıklarında aldıkları arama sonuçları hakkında pek düşünmezler. Google'ın neden kendileri için bu belirli sonuçları ortaya çıkardığını kimse düşünmüyor. Bu süreç elbette oldukça teknik, ancak temellere inelim ve nasıl çalıştığını görelim.

Google gibi arama motorları, arama sonuçlarında göstermeleri gereken içeriği keşfeder. Google bunu, sürekli olarak web'i araştıran otomatik bir yazılım olan bir "tarayıcı" kullanarak yapar. Doğru sonuçlar sağlamak için bağlantıları izler ve web sayfalarını arar. İhtiyaç duyduklarını aldıktan sonra, siteyi ve sitede yayınlanan içeriğin kalitesini analiz etmeye başlarlar. Bu nedenle, bir kullanıcı bir anahtar kelime kullanarak arama yaptığında, Google anahtar kelimeyle eşleşen çeşitli siteleri sıralamak için karmaşık bir algoritma kullanmaya başlar.

 Google bu web sitelerini nasıl sıralıyor?

  1. Google için belirleyici faktörler, kullanıcılar tarafından kullanılan anahtar kelimeyi içerir.
  2. Etki alanı güvenilirse
  3. Web sitesinin kalitesi
  4. Sitenin yayınladığı içeriğin kalitesi (anlama, uzunluk ve bilgi)
  5. Site ne kadar hızlı yükleniyor