SEO Temelleri: Yeni Başlayanlar İçin SEO Başarısı Kılavuzu

Öncelikle SEO'nun neden önemli olduğu ve diğer pazarlama kanallarına kıyasla nasıl olduğu da dahil olmak üzere mutlak temellerini anladığımızdan emin olalım . SEO neden önemlidir? Web trafiğinin çoğu Google'ın organik sonuçlarından gelir.

1. SEO Temelleri - Best4you SEO'nun Temellerini Yeniden Atıyor!

SEO Temelleri - Best4you SEO'nun Temellerini Yeniden Atıyor!

Öncelikle SEO'nun neden önemli olduğu ve diğer pazarlama kanallarına kıyasla nasıl olduğu da dahil olmak üzere mutlak temellerini anladığımızdan emin olalım . SEO neden önemlidir? Web trafiğinin çoğu Google'ın organik sonuçlarından gelir.

Başka bir deyişle: organik arama, diğer tüm trafik kaynaklarının toplamından daha fazla trafiği hesaba katar. Arama motorlarının nasıl çalıştığına dair kılavuzumuzu okursanız , Google'ın ve diğer arama motorlarının hangi sayfaların sıralanacağını yüzlerce sinyale göre seçtiğini bilirsiniz. SEO önemlidir, çünkü bu sinyalleri organik arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkarmak için yükseltme sürecidir.
SEO'nun faydaları nelerdir ?
Daha yüksek sıralama, SEO'nun en çok öne çıkan faydasıdır , ancak sıralamalar gerçekten sadece bir amaca ulaşmak için bir araçtır. SEO'nun gerçek faydalarının çoğu trafikle ilgilidir.

1. SEO daha fazla trafiğe yol açar Çoğu insan ilk birkaç arama sonucundan birini tıklama eğiliminde olduğundan, daha yüksek sıralama genellikle web sitenize daha fazla trafik çeker. Kaynak: Backlinko Örneğin, "web sitesini arama motorlarına gönder" için ilk üç sonuca bakın. Ahrefs'in Anahtar Kelime Gezgini'ni kullanarak , en üst sıradaki sayfanın en fazla organik trafiği alıyor gibi göründüğünü, ardından ikinci, ardından üçüncü, vb. Olduğunu görebiliriz. Bizim çalışma bir sayfaya genel trafik ile kuvvetle pozisyon korelatları sıralamasında olduğu gibi, bu gözlemler yönüyle genel olarak doğru olduğunu gördük.

2. SEO tutarlı trafiğe yol açar Arama motorlarında sıralama genellikle hem tutarlı hem de pasif trafik sağlar. Bu, sosyal medya ve e-posta pazarlaması gibi, genellikle hızlı bir şekilde yok olan trafik artışlarına neden olan ortamlar için nadiren geçerlidir. Bunun nedeni, sosyal medya ağlarının yeni içeriği ortaya çıkarmak için tasarlanmasıdır. E-postalar genellikle okundu, unutuldu veya spam kutusuna düşürüldü olarak işaretlenir. Bununla birlikte, arama motorlarında gerçekleştirilen aramaların sayısı tipik olarak aydan aya tutarlı olduğu için, sıralamanızda trafik hem tutarlı hem de pasif olma eğilimindedir.

3. SEO 'ücretsiz' trafiğe yol açar Reklamlar için ödeme yapmanın aksine, arama trafiği "ücretsizdir". Bu büyük bir mesele çünkü arama motorlarındaki reklamlar pahalı olabilir. Örneğin, Ahrefs'in Site Gezgini'ne göre, Ahrefs Blogu her ay arama motorlarından tahmini 390 bin ziyaret alıyor. Google'a bu trafik için ödeme yaparsak, bu bize aylık tahmini 1 milyon dolara mal olur . Elbette, Google'da yer alan içerik oluşturmak ücretsiz değildir, ancak reklamlar için ödeme yapmaya kıyasla genellikle ucuzdur.
Web sitenizi Google'a nasıl taşıyorsunuz?
SEO , daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur, ancak Google, web sitenizin ilk etapta var olduğunu bile bilmiyorsa daha üst sıralarda yer alamazsınız.

Google sonunda web sitenizi kendi başına bulacaktır, ancak sitenizi manuel olarak göndermenin birkaç önemli faydası vardır:

Daha hızlı keşif. Çoğu yeni web sitesinin diğer web sitelerinden geri bağlantısı yoktur, bu nedenle Google'ın bunları keşfetmesi zaman alabilir. Web sitenizi geliştirin. Google Arama Konsolu, web sitenizi nasıl iyileştireceğiniz ve optimize edeceğiniz konusunda öneriler verir. Web sitenizi Google'a göndermenin ilk adımı site haritanızı bulmaktır.

Site Haritaları, web sitenizdeki tüm önemli sayfaları listeleyen dosyalardır. Sizinkini genellikle aşağıdaki URL'lerden birini tarayıcınıza yazarak bulabilirsiniz:

website.com/sitemap.xml

website.com/sitemap_index.xml

Orada değilse, genellikle listeleneceği website.com/robots.txt adresine gidin.

Orada da değilse, muhtemelen sizde yoktur. Site haritası oluşturma kılavuzumuza göz atın .

İkinci adım , ücretsiz bir Google Arama Konsolu hesabı oluşturmak ve site haritanızı göndermektir.

alıntı: https://best4you.site/

2. SEO başarısı için kurulum - Best4you ile SEO başarısı Yeniden Yazıldı.

SEO başarısı için kurulum - Best4you ile SEO başarısı Yeniden Yazıldı.

Web sitenizi arama motorları tarafından dizine eklemek, kazanma olasılığınız değil, yarışta olduğunuz anlamına gelir. İşte burada SEO devreye giriyor. SEO , iyi yapılırsa zaman içinde kazanma şansınızı artıran devam eden bir süreçtir.

Web siteniz SEO başarısı için uygun şekilde ayarlandığında iyi SEO yapmak çok daha kolaydır . Bunun nasıl yapılacağına bir göz atalım.
İyi bir alan adı edinin
Zaten bir alan adı kaydettiyseniz panik yapmayın. Muhtemelen tamamen iyidir ve SEO çabalarınızı engellemeyecektir . Ancak henüz bir tane seçmediyseniz, iyi bir alanın şu iki özelliğini göz önünde bulundurmaya değer:
1. Alan adı

Öncelikle, anahtar kelimelerinizi dahil etme konusunda endişelenmeyin. Arama motorlarının ne hakkında olduğunu anlaması için alan adınızın londonitalianrestaurant.com olması gerekmez .

İşte iyi bir alan adının birkaç özelliği:

İşletmenizin adı Tire içermez Kısa ve akılda kalıcı
2) TLD

TLD , üst düzey alan anlamına gelir. .Com, .org veya .co.uk gibi addan sonraki kısımdır.

Google'dan John Mueller , TLD'nizin SEO için hiçbir fark yaratmadığını söylüyor . Bununla birlikte, çoğu işletme için .com, en çok tanınan ve güvenilir olduğu için alabiliyorsanız genellikle en iyisidir.

Bir hayır kurumuysanız, .org veya ülkenizdeki eşdeğeri (örneğin .org.uk) da işe yarar.

Türkiye dışında yalnızca bir ülkede iş yapıyorsanız , com tüm işleriniz için yeterli olacaktır.

Düşük kaliteli web siteleriyle ilişkili olma eğiliminde olan .info ve .biz gibi TLD'lerden uzak durmak muhtemelen en iyisidir, ancak eğer varsa dünyanın sonu değil. Hâlâ sıralayan meşru bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Bir web sitesi platformu kullanın Çoğu insan web sitelerini HTML ve CSS'de sıfırdan kodlamaz . Bir web sitesi platformu kullanıyorlar. Bunlar, kodlama becerisi çok az olan veya hiç olmayan kişilerin bir web sitesi oluşturmasına, içeriği kolaylıkla yönetmesine ve sıkıcı tekniklerle ilgilenmesine olanak tanıyan yazılım parçalarıdır.

İki tür web sitesi platformu vardır.

Barındırılan platformlar Barındırılan platformlar her şeyi tek bir çatı altında yapar. Web sitenizi barındırır, kolaylıkla kurup düzenleyebileceğiniz hazır tasarımlar sağlar ve koda dokunmak zorunda kalmadan içerik oluşturmanıza ve yönetmenize izin verir.

Kendi kendine barındırılan platformlar Kendi kendine barındırılan platformlar, içeriği kodsuz yönetmenize ve oluşturmanıza da olanak tanır. Aradaki fark, bunları kendiniz barındırmanız ve kurmanız gerektiğidir.

KENAR NOTU. WordPress ayrıca wordpress.com'da barındırılan bir çözüme sahiptir. Hangi tür platformu seçmelisiniz?

Çoğu SEO uzmanı, WordPress gibi kendi kendine barındırılan, açık kaynaklı bir platform önermektedir çünkü:

Açık kaynak kodunu istediğiniz gibi düzenleyebildiğiniz için özelleştirilebilir ve platformu içten dışa bilen geniş bir geliştirici topluluğu vardır. Bu genişletilebilir var binlerce dahil işlevselliğini uzatabilirsiniz hazır eklentileri milyonlarca olduğu gibi SEO eklentileri. Önerimizi istiyorsanız, WordPress gibi kendi kendine barındırılan bir çözümdür.

Bununla birlikte, kullanım kolaylığına ve desteğe değer veriyorsanız, Wix veya Squarespace gibi barındırılan bir çözüm daha uygun olabilir. Gerçek şu ki, iyi bilinen barındırılan platformların çoğu, çoğu insan için fazlasıyla yeterli SEO yeteneği sağlar.

Zaten farklı bir platform kullanıyorsanız WordPress'e geçmekten korkmayın.

İyi bir web barındırma kullanın

Web barındırıcıları, sitenizi internet bağlantısı olan herkesin erişebileceği bir sabit sürücüde depolar.

Web siteniz için barındırılan bir platform kullanıyorsanız, barındırma üzerinde çok az kontrolünüz vardır. Ancak, WordPress gibi kendi kendine barındırılan bir platform kullanıyorsanız, onu barındıracak bir yer bulmak size kalmıştır.

Peki SEO için iyi bir web barındırma hizmetini nasıl seçersiniz ?

Çoğu SEO rehberi, özel barındırmanın paylaşılan barındırmadan daha iyi olduğunu söylüyor. Bu doğru, ancak web siteniz tonlarca trafik alana kadar pek bir fark yaratmaz. Herhangi bir saygın şirketten ucuz barındırma çoğu insan için iyidir; Ayda birkaç dolar ödediğinizde ana bilgisayarlar arasında performansta çok fazla fark yoktur.

Ancak önemli olan birkaç şey var:

Güvenlik . Ana bilgisayarın size ücretsiz bir SSL / TLS sertifikası verdiğinden veya ücretsiz TLS sertifikaları sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olan LetsEncrypt'i desteklediğinden emin olun . Sunucu konumu . Verilerin sunucu ve ziyaretçi arasında dolaşması zaman alır, bu nedenle trafiğinizin çoğuyla aynı ilçede sunucuları olan bir ana bilgisayar seçmek en iyisidir. Destek . 7/24 destek idealdir. Kaydolmadan önce yukarıdaki soruları sorarak onların desteğinin ne kadar iyi olduğunu test edin. KENAR NOTU.Sunucu konumu hakkında çok fazla endişelenmeyin. Bu hızın bir sorun olduğunu fark ederseniz, her zaman bir CDN'ye (İçerik Dağıtım Ağı) yatırım yapabilirsiniz . Bu, web sitenizin kopyalarını dünyanın her yerindeki sunucularda oluşturur, böylece sayfalar her zaman yakındaki bir sunucudan gelen ziyaretçilere sunulur. Bir CDN kurmak ve kullanmak bu kılavuzun kapsamı dışındadır, ancak işte bunu WordPress ile nasıl yapacağınız . Olumlu bir kullanıcı deneyimi yaratın Google, ziyaretçilere olumlu bir deneyim sağlayan sayfaları sıralamak istiyor. Onlar bu yüzden söylemek onların SEO marş rehber :
Kullanıcılarınıza fayda sağlamak için bir web sitesi oluşturmalısınız ve herhangi bir optimizasyon, kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmeye yönelik olmalıdır.
İşte bunu yapmanın birkaç basit yolu:

HTTPS kullan Ziyaretçiler için kişisel verilerinin bilgisayar korsanlarına açık olmasından daha kötü bir şey yoktur. Sitenizi her zaman SSL / TLS ile şifreleyin .

Çekici bir tasarım seçin 90'larda tasarlanmış gibi görünen bir web sitesini kimse sevmez. Bu nedenle, web sitenizi altı ayda bir yeniden tasarlamanıza gerek olmasa da, en azından görsel olarak çekici olmalı ve markanızı yansıtmalıdır.

Mobil uyumlu olduğundan emin olun Google , artık mobil cihazlarda masaüstünden daha fazla arama yapıldığını söylüyor , bu nedenle web sitenizin masaüstünde olduğu kadar mobil cihazlarda da kullanımının keyifli olması çok önemli.

Okunabilir bir yazı tipi boyutu kullanın İnsanlar günümüzde her türlü cihazı kullanarak web'de geziniyor. İçeriğinizin pano boyunca okunabilir olduğundan emin olun.

Araya giren pop-up'lardan ve reklamlardan kaçının Herkes reklamlardan nefret eder, ancak bazen onlara ihtiyacınız olabilir. Durum buysa, anahtar, müdahaleci olanlardan kaçınmaktır. Google'ın burada neyin uygun olup neyin olmadığı konusunda bazı tavsiyeleri vardır .

Hızlı yüklendiğinden emin olun Sayfa hızı, masaüstü ve mobil cihazlarda onaylanmış bir sıralama faktörüdür . Ancak bu, sitenizin yıldırım hızında yüklenmesi gerektiği anlamına gelmez. Daha hızlı daha iyidir, elbette, ancak Google bu faktörün yalnızca "kullanıcılara en yavaş deneyimi sunan" siteleri etkilediğini söylüyor .

Mantıksal bir site yapısı oluşturun Hem ziyaretçilerin hem de arama motorlarının sitenizde kolay ve sezgisel olarak gezinebilmesi gerekir, bu nedenle içeriğiniz için mantıklı bir hiyerarşi oluşturmak önemlidir.
Bunu yapmanın en kolay yolu bir zihin haritası çizmektir.
Zihin haritanızdaki dalların her biri, bir web sitesindeki bir sayfadan diğerine bağlantılar olan dahili bağlantılar haline gelecektir.
Dahili bağlantılar, birkaç nedenden dolayı UX ve SEO için çok önemlidir :

Arama motorlarının yeni sayfalar bulmasına yardımcı olurlar . İç bağlantıları olmayan sayfalar nadiren bulunur ve dizine eklenir. PageRank'in sitenizde geçirilmesine yardımcı olurlar . PageRank , Google'ın bir sayfanın "değerini" belirlemeye çalışan sıralama algoritmasının temelidir. Arama motorlarının sayfanızın neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olurlar. Google bunun için bağlantı çapalarına ve çevreleyen metne bakar. Mantıksal bir URL yapısı kullanın URL'ler, arama yapanların bir sayfanın konusunu anlamalarına yardımcı oldukları için önemlidir.

Birçok web sitesi platformu, URL'lerinizi nasıl yapılandıracağınızı seçmenize izin verir. Bunlar, WordPress'teki URL'ler için beş ana seçenektir:
Düz : web siteniz.com/?p=123
Gün ve ad : yourwebsite.com/2021/03/04/seo-basics/
Ay ve ad : yourwebsite.com/03/04/seo-basics/
Sayısal: web siteniz.com/865/
Gönderi adı: yourwebsite.com/seo-basics/
Sıfırdan yeni bir site kuruyorsanız , en net ve en açıklayıcı yapıyla gitmek mantıklıdır. Muhtemelen Post adı budur .

URL'lerde tarih kullanmak da kötü bir uygulamadır çünkü ileride gönderileri güncellemek isteyebilirsiniz.

Mevcut bir web sitesini optimize ediyorsanız , ideal olmasa bile URL yapısını değiştirmemek muhtemelen en iyisidir . Senin üzerinde daha derinden olumsuz etkisi olacak diğer daha önemli işleri kırabilir Aksi SEO .

İyi bir SEO eklentisi kurun

Çoğu barındırılan platform, temel SEO işlevlerini kutudan çıkarır, ancak bu WordPress için geçerli değildir. En basit SEO en iyi uygulamalarını bile bir SEO eklentisi olmadan uygulamak neredeyse imkansızdır .

Bu eklentilerin birçoğu mevcut. Yoast kullanıyoruz ama Rath Math da iyi.
Kurulum basittir. Sadece şuraya gidin:

Eklentiler> Yeni ekle> Arama çalıştır> Yükle> Şimdi etkinleştir

Bu eklentilerin her ikisi de yazılarınıza ve sayfalarınıza kullanışlı ekstra giriş alanları ekler. (Bunlara daha sonra geri döneceğiz).

Wix veya Squarespace gibi barındırılan bir platform kullanıyorsanız, bu platformlar kutudan çıkar çıkmaz temel SEO ayarlamaları yapmanıza izin verdiği için bir eklenti yüklemenize gerek yoktur .

alıntı: https://best4you.site/

3. SEO Nasıl Yapılır? Best4you ile Ücretsiz SEO Rehberi Yayınlandı!

SEO Nasıl Yapılır? Best4you ile Ücretsiz SEO Rehberi Yayınlandı!

Bu aşamada, SEO başarısı için iyi bir tabana sahip olmalısınız . Ancak bu yalnızca başlangıç. SEO , genel olarak dört bölüme ayrılmış, devam eden bir süreçtir:

Bu özelliklerin her biri hakkında yeni başlayanlar için kılavuzlar yayınladık ve bu nedenle buradaki her köşeyi ve huysuzluğu ele almayacağız. Bunun yerine, temel konulara odaklanacağız ve her yüzün neden bu kadar önemli olduğunu ve her şeyin nasıl birbirine uyduğunu anlamanıza yardımcı olmak için üst düzey bir bakış açısına sahip olacağız.
Anahtar kelime araştırması
Anahtar kelime araştırması, müşterilerinizin ne aradığını, bu terimlerin size ne kadar trafik gönderebileceğini ve onlar için sıralama yapmanın ne kadar zor olabileceğini bulma sürecidir. Bu adımların her birinin temellerini inceleyelim.
Anahtar kelimeleri bulun

Potansiyel müşterilerinizin ne tür şeyler aradığını anlamak, anahtar kelime araştırma sürecinin ilk adımıdır. Bunu bilmediğiniz sürece, arama motorlarında sıralanacak ve değerli trafik çekecek sayfalar oluşturmaya bile başlayamazsınız.

Sektörünüzü tanımlayan kelime ve ifadeler için beyin fırtınası yapmak, bu sürece başlamanın en iyi yoludur. Çevrimiçi bir bilgisayar mağazası için bunlar aşağıdaki gibi şeyler olabilir:

bilgisayar

PC

Mac

dizüstü bilgisayar

macbook

Daha sonra, daha fazla fikir bulmak için bunları 'tohum' anahtar kelimeler olarak kullanabilirsiniz. Bunları Ahrefs'in Anahtar Kelime Gezgini gibi bir anahtar kelime araştırma aracına bağlayın ve anahtar kelime fikirleri raporlarından birini kontrol edin.

İşletmeniz için değerli olabilecek anahtar kelime fikirlerini arayın.
Trafik potansiyelini kontrol edin
Hemen hemen her anahtar kelime araştırma aracı, Ahrefs'in Anahtar Kelime Gezgini dahil, bulduğu anahtar kelimeler için tahmini aylık arama hacimlerini gösterecektir .

Arama hacmi, genellikle anahtar kelimelerin göreceli trafik potansiyelini tahmin etmenin makul bir yoludur. Genel anlamda, yüksek hacimli anahtar kelimeleri hedefleyen sayfalar, genellikle web sitenize düşük hacimli anahtar kelimeleri hedefleyen sayfalara göre daha fazla trafik çekecektir.

Ancak anahtar kelime arama hacmi kusursuz değildir . Aylık 1.000 araması olan bir anahtar kelime için 1. sıranın, 2.000 aylık aramaya sahip bir anahtar kelime için 1. sıralamadan daha fazla trafik çekeceği durumlar vardır.

Örneğin, "web sitesini arama motorlarına gönderin" ve "seo ipuçları".

İlki daha yüksek bir arama hacmine sahip olsa da, ikincisinin en üst sıradaki sayfası daha fazla organik trafik alır.

Bu nedenle, bir anahtar kelimenin trafik potansiyeli hakkında daha iyi bir fikir edinmek için her zaman en üst sıradaki sayfaya yönelik tahmini organik trafiğe bakmaya değer. Bunu Anahtar Kelime Gezgini'nde yapabilirsiniz .

Sıralama zorluğunu kontrol edin Bir anahtar kelime işletmenizle alakalı görünse ve yüksek trafik potansiyeline sahip olsa bile, sıralanması her zaman kolay olmayacaktır.

Pek çok şey, bir anahtar kelimenin sıralama zorluğunu etkiler, ancak en üst sıradaki sayfalara bağlanan alakalı, öne çıkan web sitelerinin sayısı tartışmasız en önemlisidir. Google , aramanın nasıl çalıştığına ilişkin kılavuzunda bundan bahseder :

Konudaki diğer öne çıkan web siteleri sayfaya bağlantı veriyorsa, bu bilgilerin yüksek kalitede olduğuna dair iyi bir işarettir.

Kısmen bu nedenle, Ahrefs'in Anahtar Kelime Zorluğu ( KD ) puanını, en üst sıradaki sayfalara bağlanan web sitelerinin sayısına dayandırdık. Her bir anahtar kelimeyi 0-100 arasında bir ölçekte puanlar ve sıralama zorluğunu değerlendirmeye çalışırken iyi bir ilk arama noktasıdır.

Ancak, sıralama zorluğunun karmaşıklığını 1-3 basamaklı bir sayıya indirgemek imkansız olduğundan, ona tamamen güvenmenizi önermiyoruz. Anahtar kelime araştırma kılavuzumuzda sıralama zorluğunu değerlendirme hakkında daha fazla ayrıntıya giriyoruz .
Sayfa içi SEO

Sayfa içi SEO , arama motorlarının neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için arama yapanların aradığı türden içerik oluşturmayı ve bunu 'optimize etmeyi' içerir. Çoğu kişi, bunun tamamen anahtar kelime yerleştirmeyle ilgili olduğunu düşünüyor. Bunun bir parçası olmasına rağmen, en önemli yönden uzaktır.

Bir sayfanın arama motorlarında sıralanması için nasıl optimize edileceğinin temellerini inceleyelim.

Arama amacını eşleştir Arama yapanların aradığı türden içerik oluşturamayın ve sıralama şansınız sıfıra yakın. Bu, sektörde içeriğinizi arama amacına uygun hale getirmek olarak bilinir.

Google, arayanların herkesten daha iyi neyi aradığını anladığından, arama amacını değerlendirmenin en iyi yolu, hedef anahtar kelimeniz için mevcut en üst sıralarda yer alan sayfalar arasında ortak özellikler aramaktır.

Örneğin, " SEO ipuçları" ile ilgili sonuçların tümü liste tarzı blog gönderileridir. Yine de "konuşmacılar" için sonuçların tümü, e-ticaret sitelerindeki kategori sayfalarıdır.

Bu bize, "konuşmacılar" arayan kişilerin satın alma modunda olduğunu ve " SEO ipuçları" arayan kişilerin öğrenme modunda olduğunu söylüyor . Sıralamak istiyorsak, bunu aklımızda tutmalı ve arama amacına uygun içerik türü oluşturmalıyız.

Açıklayıcı URL Seçin

SEO başarısı için bir web sitesi kurma bölümünde, mantıksal ve açıklayıcı bir URL yapısı kullanmaktan bahsettik . Yayınladığınız her sayfa veya gönderi için, URL'nin sonundaki kısım olan açıklayıcı bir bölüm de ayarlamanız gerekir.

Bunun en iyi nasıl yapılacağı, URL bilgisinden önceki alt klasörlere bağlıdır.

Hedef anahtar kelimenizin "siyah erkek kot pantolon" olduğunu varsayalım.

Senin Eğer URL hiçbir alt klasörler veya genel alt klasörleri vardır gibi / blog / sadece hedef anahtar kelime olarak url ayarlayın.

yourwebsite.com/ google-seo /

/ SEO / veya / Google / gibi 'bağlamsal' alt klasörler varsa , genellikle tekrarlanan anahtar kelimeleri hariç tutmak en iyisidir. Örnek: https://best4you.site/istanbul-seo-uzmani/google-seo/

yourwebsite.com/seo/google/istanbul/
Etkileyici bir başlık etiketi yazın
Başlık etiketleri, arama sonuçlarında görünen mavi tıklanabilir bağlantılardır.

Arama yapanları sayfanıza tıklamaya ikna etmeniz gereken birkaç silahtan biridir, bu nedenle onu olabildiğince çekici hale getirmek önemlidir.

Bunu yapmanın en kolay yolu, arama amacına uygun hale getirmektir.

Örneğin, "en iyi bluetooth hoparlörü" için en iyi sonuçların başlıklarına bakarsak, birkaç ortak nokta vardır:

Hepsi yılı içerir. Bu, tazeliğin arama yapanlar için önemli olduğuna işaret ediyor. Taşınabilirlik hakkında çok fazla konuşma var . Bu, önemli bir niteliğe işaret ediyor. Bu bilgiyi kendi yararımıza kullanırsak, bu oldukça iyi bir başlık etiketi gibi görünüyor:

En İyi Bluetooth Hoparlörler ( 2021 ): Taşınabilirlik için En Çok Talep Edilenler

Görüntüleri optimize edin Görseller, Google Görseller'de sıralanabilir ve web sitenize trafik gönderebilir. Yalnızca son üç ayda Google Görseller'den binlerce ziyaret aldık.
Görsellerinizi nasıl optimize ediyorsunuz?
Şu üç adımı izleyin:

Onlara iyi isim verin . Cat.png daha iyidir, böylece dosya adları yardım, Google, görüntü anlamak IMG_948493 .png.

Açıklayıcı alternatif metin kullanın. Alt metin, bir görüntüyü kelimelerle tanımlayan koddur. Ziyaretçi bir ekran okuyucu kullanmadıkça veya resim yüklenemedikçe sayfada görünmez. Çoğu web sitesi platformunda bir resim yüklediğinizde alternatif metin için bir giriş alanı bulunur.

Onları sıkıştırın . Resimlerinizi anında sıkıştırmak ve sayfa hızını artırmak için Shortpixel gibi bir eklenti kurun.

Bağlantı kurma

Diğer web sitelerinden gelen bağlantılar "oy" gibi davranır ve Google’a insanların içeriğiniz için kefil olduğunu gösterir.

Muhtemelen en önemli sıralama faktörüdür, ancak iyi olanları elde etmek her zaman kolay değildir.

Çoğu bağlantı kurma taktiği, bağlantıya değer içerik oluşturma etrafında döner ve ardından, sayfalarından birine bağlantınızı eklemek için ikna edici bir nedenle site sahiplerine ve editörlerine ulaşır. Ancak bağlantı almanın başka yolları da var.

Şimdi birkaç bağlantı kurma taktiğine bir göz atalım.

Konuk bloglama Konuk bloglama, başka bir web sitesi için bir blog yazısı yazdığınız yerdir. İşte Ryan Stewart'ın 2018'de Ahrefs Blogu için yazdığı bir konuk yazısı .

Yazar biyografisine bakarsanız, Ryan'ın sosyal profillerine ve web sitesine giden bağlantıları fark edeceksiniz.

Çoğu web sitesi konuk yazarların bağlantılarını buraya eklemelerine izin verir.

Potansiyel konuk bloglama fırsatlarını bulmanın en kolay yollarından biri, yedi milyardan fazla sayfadan oluşan aranabilir veritabanımız İçerik Gezgini'dir . Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Alakalı bir konu arayın. Açılır menüden "başlıkta" yı seçin "Web siteleri" sekmesini kontrol edin Burada, konunuzla ilgili sayfalara en çok trafik çeken web sitelerini göreceksiniz:

Bu web siteleri daha önce bu konu hakkında yazdıkları için, benzer bir konuyla ilgili bir konuk gönderisine açık olma ihtimali yüksektir. Sadece onlara e-posta gönderin ve sorun.

Gökdelen tekniği Gökdelen Tekniği, insanların halihazırda bağlantı kurduklarından daha iyi içerikler oluşturarak bağlantılar oluşturduğunuz yerdir.
İşte temel SEO süreci:

Çok sayıda geri bağlantı içeren alakalı bir içerik parçası bulun Daha iyi bir şey yaratın Orijinal içeriğe bağlantı veren kişilerden bunun yerine sizinkine bağlanmalarını isteyin İçerik Gezgini , 'gökdelen' fırsatları bulmanın tartışmasız en hızlı yoludur. Sadece bir konu arayın, ardından çok sayıda yönlendiren alan içeren (web sitelerini birbirine bağlayan) sayfaları filtreleyin.

İyileştirebileceğiniz bir şey arayın, ardından daha da iyi bir şey yayınlayın. Ardından URL'yi Ahrefs'in Site Gezgini'ne ekleyebilir , tüm geri bağlantılarını Backlinks raporundan bulabilir ve bu kişilere ulaşabilirsiniz.

Rakiplerin bağlantılarını takip etmek Rakiplerin geri bağlantıları nasıl çektiğini anlamak, bir bağlantı kurma stratejisi oluşturmanın en iyi yoludur. Bağlantı profillerinde kalıplar bulabilirseniz, hangi bağlantı kurma taktiklerinin muhtemelen web siteniz için en etkili olduğunu bilirsiniz.

Bunu yapmak için, Ahrefs'in Anahtar Kelime Gezgini'nde hedeflediğiniz anahtar kelimeyi arayın ve SERP genel bakışına gidin . Sizinkine benzer ve çok sayıda yönlendirme alanı olan (web sitelerini birbirine bağlayan) bir sayfa arayın.

Bunu " SEO temelleri" için yaparsak, çok sayıda geri bağlantı içeren çok sayıda sayfa görürüz.

Daha sonra sayfalardan biri için Backlinks raporuna tıklarsak , geri bağlantıları arasındaki trendleri arayabiliriz.

Bu durumda, bloglama kılavuzlarından epeyce bağlantı var gibi görünüyor.

Böylece , daha fazla bloglama kılavuzu bulmak için İçerik Gezgini'nde kolayca bir arama yapabilir , ardından yazarlarına ulaşabilir ve bu gönderiyi kılavuzlarına ek olarak önerebiliriz.

Teknik SEO Teknik SEO , Google gibi arama motorlarının sayfalarınızı bulmasına, anlamasına ve dizine eklemesine yardımcı olma sürecidir. Oldukça karmaşık olabilir, ancak SEO başarısı için bir site oluştururken temel bilgileri zaten ele aldığımız için , burada daha derine inmeyeceğiz.

Şimdilik, ücretsiz bir Ahrefs Web Yöneticisi Araçları hesabına kaydolmanızı ve web siteniz için düzenli taramalar planlamanızı öneririz. Bu taramalar , birçok yaygın teknik sorun dahil olmak üzere 100'den fazla SEO sorununu kontrol eder .

Sitenizde kaygı verici veya kulağa hoş gelen teknik sorunlar bulursanız, bunları düzeltmeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için teknik SEO kılavuzumuzu okuyun .
alıntı: https://best4you.site/

4. SEO başarısı nasıl takip edilir?

 SEO başarısı nasıl takip edilir?

Bu aşamada, SEO konusunda oldukça iyi bir anlayışa sahip olmalısınız . Ancak çabalarınızın performansını nasıl ölçüyor ve takip ediyorsunuz? En bariz cevap, web sitenizin organik aramadan aldığı trafik miktarını izlemektir.

Google Analytics kullanıyorsanız, şu adrese giderek organik trafiğinizi hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz: Edinme> Tüm Trafik> Kanallar> Organik Arama

Google Analytics kullanmıyorsanız, Ahrefs'in Site Gezgini'nde mevcut ve geçmiş tahmini organik trafiği kontrol edebilirsiniz .

Bu sayı yükseliyorsa, muhtemelen bir şeyi doğru yapıyorsunuzdur. Anahtar kelime sıralamalarını Rank Tracker'da da izleyebilirsiniz . Bir ay içinde bir anahtar kelime için 5. sırada ve sonraki 1. sırada yer alıyorsanız, bu, bir şeyi doğru yaptığınızın başka bir işaretidir.

Bununla birlikte, organik trafiğe ve sıralamalara göz kulak olmanın bir zararı olmasa da, bu iki şey, genel pazarlama veya iş hedeflerinizle genellikle hiçbir ilişkisi olmadığı için gösterişli ölçümler olarak bilinir. Gerçek iş etkisi olan ölçümleri izlemek çok daha iyidir. Bu ölçümlerden sadece birkaçını inceleyelim.
Organik Ses Paylaşımını izleyin

Organik ses paylaşımı, markanızın rekabete kıyasla arama sonuçlarındaki görünürlüğüdür. SoV ile pazar payı arasında bir ilişki olduğu için önemlidir. Ahrefs'in Rank Tracker'da organik SoV'yi takip edebilirsiniz . İşletmeniz için önemli olan anahtar kelimeleri ekleyin ve onlara uygun bir etiket verin. Oradan, Rakipler> Genel Bakış'a gidin Henüz yapmadıysanız, bazı rakipler ekleyin. Ardından , rakiplerinize kıyasla izlenen anahtar kelimeleriniz için tüm tıklamaların yüzde kaçının web sitenize geldiğini görmek için Görünürlük sekmesini kontrol edin .
Organik trafikten gelen dönüşümler

Dönüşümler, web sitenize gelen bir ziyaretçi istenen bir eylemi gerçekleştirdiğinde gerçekleşir. Bu, bir bağlantıya tıklamaktan satın almaya kadar her şey olabilir. Google Analytics kullanıyorsanız, satın almalar için dönüşümleri ve hemen hemen istediğiniz her şeyi izleyebilirsiniz. Daha sonra organik trafikten gelen dönüşümleri filtreleyebilir ve SEO çabalarınızın önemli şeyler üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu görmek için dönemleri karşılaştırabilirsiniz .

alıntı: https://best4you.site/