Türkiye kripto para ile ödemeleri yasaklıyor

Ancak ülkede kripto para ile yeni lüks arabasının bedelini ödemek isteyen herkesin iki günden biraz daha kısa bir süre kaldı.

Türkiye kripto para ile ödemeleri yasaklıyor
Türkiye kripto para

Türkiye'de giderek daha fazla işletme bitcoin ve co ile ödeme kabul ediyor. şimdi merkez bankası müdahale etti. Diğer ülkeler de sanal para birimine şüpheyle yaklaşıyor. 

İstanbul / frankfurt i̇ngiliz otomobil markaları rolls-royce ve lotus'un türkiye satış acentesi “royal vehicles”, çarşamba günü ülkede ödeme aracı olarak bitcoinleri de kabul edeceğini duyurdu. Ancak ülkede kripto para ile yeni lüks arabasının bedelini ödemek isteyen herkesin iki günden biraz daha kısa bir süre kaldı.

Türkiye merkez bankası, bitcoin gibi kripto para birimleriyle ödemeleri yasakladı. Türk hüokümetinin cuma sabahı (yerel saat) resmi gazetesinde yayınlanan yayında belirtildiği gibi, sözde kripto mevduatlarından doğrudan ve dolaylı ödemeler etkileniyor. Resmi gazeteye göre yeni düzenleme 30 nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yönetmeliğe göre ödeme hizmeti sağlayıcılarının, ödeme hizmetlerinin sağlanması ve elektronik para ihracı için doğrudan veya dolaylı olarak kripto varlıklarının kullanıldığı iş modelleri geliştirmelerine izin verilmiyor. Ayrıca, ilgili hizmetleri sağlamalarına da izin verilmez. Bu nedenle kripto paraya sahip olma ve spekülasyona izin verilmeye devam edilecek ve ürünler için ödeme yapılması yasaklanacaktır.

Makaleni̇n konulari

Bitcoin recep tayyip erdoğan nakit i̇çin mücadele renminbi yuan abd doları euro türkiye coinbase goldman sachs

Yönetmelik, dağıtılmış defter teknolojisi (dlt) veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak yaratılan ve dijital ağlar üzerinden dağıtılan, ancak nakit, e-para, ödeme araçları, menkul okayıymetler veya diğer sermaye piyasası araçları olarak nitelendirilmeyen varlıklarla ilgilidir. En iyi bilinen dlt kavramı, bitcoin'in velayetinin dayandığı blok zinciridir.

Geçen yıl eylül ayı başlarında, merkez bankası kripto para birimi alımı, satımı ve ticareti için düzenlemeler geliştireceğini duyurdu. O zamanlar, ancak, yine de bu tür işlemlerin vergilendirilmesiyle ilgiliydi. şimdiye kadar böyle bir vergilendirmenin olası bir sonraki advertımda gelip gelmeyeceği belirsiz.

Devletten bitcoin yasağı
Bu yılın 12 mart'ında türk hükümeti, merkez bankasına dijital para için ekonomik, teknolojik ve yasal bir altyapı oluşturma yetkisi verdi. Teoride dijital para, kripto paradan farklı bir yapıdır. Dolayısıyla burada da bir bağlantı olup olmadığı belli değil.

Ancak gerçek şu ki: türk hükümeti uzun zamandır bitcoins & co ile nasıl başa çıokayılacağını düşünüyor.

Avrupa parlamentosu ekonomi komitesi üyesi ve "piyasalar" raportörü berger, mep stefan berger (cdu) düzenlemeyi eleştiriyor: "bitcoin gibi kripto değerlerinin karanlık tarafını ciddiye almalıyız" diyor. Kripto varlıklarda ”. “ancak teknolojiler düzenlenmeli ve tasarlanmalı ve yasaklanmamalıdır. İlerleme yasaklarla durdurulamaz. "

Ona göre, halkın kripto değerlerine olan ilgisine erdoğan'ın kendisi de katkıda bulundu. “çünkü türk vatandaşları artıokay liraya güvenemez ve alternatifler isteyemez.” erdoğan'ın bitcoin yasağının aynı zamanda muhalefet ve eleştirmenlerden mali desteği engellemek için siyasi bir hesaplama olduğu da göz ardı edilemez.

Zayıf bir liraya karşı güvenli bir liman olarak bitcoin
Bitcoin gibi kripto para birimleri dünya çapında daha popüler hale geliyor. Bitcoin'in fiyatı bir yıl içinde katlanarak sixty three.000 abd doları değerine ulaştı. Coinbase, nasdaq'da listelenen kripto para için ilk ticaret platformudur. Goldman sachs patronu david solomon geçtiğimiz günlerde cnbc'ye bitcoin çevresinde bir "evrim" beklediğini söyledi. Türkiye merkez bankası tarafından yapılan açıklamanın ardından bitcoin, cuma günü değerinin yaklaşıokay yüzde üçünü kaybetti ve üç günün en düşüokay seviyesi olan 61.000 dolara düştü.

Bitcoinler ayrıca ödemeler için giderek daha sık kullanılıyor. Tesla ceo'su elon musk, şirketinin elektrikli arabaları için bitcoin'i bir ödeme aracı olarak kabul edeceğini açıkladığında büyüok ilgi gördü. Türkiye'de de bazı restoranlar ve perakendeciler bitcoin ile ödeme kabul ediyor.

Aynı zamanda, kripto para birimleri euro, dolar ve lira gibi yerleşik ödeme araçları için rekabet anlamına gelir. Türk parası son iki yılda değerinin yarısından fazlasını kaybetmişti. Birçoğu güvenli liman olarak sadece euro ve dolar olarak değil, aynı zamanda bitcoin'de de kaçtı. Bu nedenle, merkez bankasının da yeni düzenlemeyle kendi okötü para birimine yardım etmek istediğini varsaymak mantıklıdır.

Türkiye'deki çoğu ekonomist bu hareketten hayal okırıklığına uğradı. Türk finans haber kanalı bloomberg ht'den gökhan sen, "bu, ödeme fonksiyonunu tamamen ortadan kaldırıyor" yorumunu yaptı. Türkiye'de önemi giderek artan bu varlıok sınıfına yönelik platformların veya ödeme hizmeti sağlayıcılarının teknolojik gelişimi de engellenecektir.

Bağımsız ekonomist uğur gürses, düzenlemenin başlangıçta yasadışı faaliyetlere yönelik bir baskı gibi göründüğünü ekliyor. Ona göre bunun bir sonucu da yok: "bu tür yasaklar türkiye'yi fintech'ler için de itici okayılıyor."

Eleştirmenlerin cephesi büyüyor
Türkiye, politikacıların ve merkez bankacılarının dijital para birimlerinin yükselişine şüpheyle yaklaştığı tek ülke değil. Ocak ayında, avrupa merkez bankası (ecb) başkanı christine lagarde, kripto fonlarının "komik işi" mümkün kıldığını ve suç faaliyetlerini kolaylaştırdığını açıkladı. Ecb'nin kendi kripto eurosunu çıkarması için bir danışma süreci, ciddi veri koruma endişelerini ortaya çıkardı.

Ancak, en büyüok bitcoin şüphecileri şu anda çin'de. Pekin'deki liderlik, sanal para birimini son derece eleştiriyor: bitcoin ticareti zaten yasaklanmış durumda. Pekin, madencilik denen kripto para birimlerinin üretimi ile uğraşırken sürekli bir seyir izliyor: yıllar önce bir yasak ilan edildi, ancak bugün birçok üretici hala aktif durumda.

Aynı zamanda, çin merkez bankası son derece agresif ve 2014'ten beri kendi sözde e-yuan üzerinde çalışıyor. İlk testler devam ediyor. E-yuan, çin para biriminin oküresel rolünü artworkırabilir ve vatandaşların işlemleri ve satın alımları hakkında zengin veri sağlayabilir. Komünist liderlik için cazip bir olasılık.

Reuters haber ajansına göre, hindistan hüokayümeti sadece kripto para ile ödeme yapmayı değil, aynı zamanda mülkiyetini de suç sayacak bir yasa hazırlıyor. Bolivya, fas, cezayir, mısır, pakistan ve nepal'de bitcoin ve co.'nun ticareti veya depolanması konusunda katı yasaklar var.

İran'da ve diğer birçadequate arap ülkesinin yanı sıra tayvan, kolombiya, kanada ve diğer ülkelerde de bankaların ve finans kuruluşlarının bitcoin ticareti ve saklama hizmeti sunmasına yönelik bir yasak var. özel şahıslar için herhangi bir kısıtlama yoktur.

Endonezya ve vietnam da dahil olmak üzere birkaç eyalet bitcoin'in tek başına bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklıyor. Rusya dahil diğer ülkelerde, resmi siyasi şüphecilik ile özel kullanıcılar arasında yaygın kullanım arasında bir boşluk var.

Devamı: kripto sahnesi ve finans dünyası birbirine doğru büyüok advertımlar atıyor