Yangın Sigortası Nedir?

Yangına karşı herhangi bir mekanınızı sigortalamak istiyorsanız bu yazımız tam da size göre!

Yangın Sigortası Nedir?
Yangın sigortası

Yangın, hepimizin evde herhangi bir nedenle başımıza gelebilme olasılığı olan ve sıkça yaşanan bir durumdur.

Yangın sigortası bu kazanın meydana gelebilme olasılığına karşılık olarak kişilerin maddi hasarını temin etmek amacı ile hazırlanmış poliçeleri kapsar.

Yangın sigortası işlemleri tamamlanmadan öncesi dönemde kullanıcı ile sigorta şirketi arasında hangi risk gruplarını kapsayacağı konusunda poliçe maddeleri üzerinde oynanabilmektedir.

Yani, kullanıcının ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda hangi risk gruplarına karşı kendini güvence altına almak istediğine göre poliçe düzenlemesi yapılabilmektedir.

Yangın sigortası genel anlamda bakıldığında hem ev hem de işyerlerinde kaza ile meydana gelen yangın, yıldırım düşmesi ve infilak gibi riskleri içine alan bir sigorta türüdür. Genel şartların yanı sıra isteğe bağlı olarak kullanıcı tarafından kötü niyetli hareketler, kara taşıtlarının çarpması sonucu oluşabilecek hasarlar, hava taşıtlarının çarpması sonucu oluşabilecek hasarlar ve terör gibi olaylar sonucunda alınacak hasarlara karşı da sigortalama yapılmaktadır.

Burada önemli olan kişinin yaşadığı bölgenin veya çalıştığı bölgenin güvenlik anlamında hangi risk grupları tarafından olası bir kaza geçirebileceği gibi durumlara göre yapılan düzenlemelerdir.